Svjetska prvenstva

Rusija pala u završnici

kanada rusijaU polufinalnim susretima gledali smo dvije različite priče. Prva utakmica donijela je dvoboj dviju hokejaških supersila. Rusija je bila željna uzvrata za težak poraz u finalu prije dvije godine dok su Kanađani namjeravali napraviti hat trick s naslovima svjetskih prvaka. "Zbornaja komanda" je imala nešto više od igre u prvih dvadeset minuta no mreže su mirovale. U nastavku susreta gledamo ravnopravnu borbu sve do sredine druge trećine kad Rusi dolaze u vodstvo. Prije nego što su Kanađani stigli reagirati, Rusija je povećala prednost. Hokejaši iz "zemlje javorovog lista" su odmah po početku treće dionice susreta smanjili zaostatak. Pogodak je Kanađanima dao dodatni poticaj pa su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom. Rusija je bila sabijena u svoju trećinu, ali je odolijevala protivničkim naletima sve do pet minuta prije kraja. Osjetivši uzdrmanost suparnika, Kanađani nastavljaju s naletima i dvije minute kasnije prelaze u vodstvo. Pogotkom u praznu mrežu Kanada se s 4:2 uvrstila u finale. U drugom dvoboju Švedska je rano došla u vodstvo, ali su Finci do pete minute izjednačili. Šveđani su zadržali inicijativu, ali se nisu vratili u prednost tijekom prve trećine. U drugom dijelu dvoboja Tre Kronor pojačava pritisak kojim tjera protivnika na prekršaje. Jednom u prvom, a drugi put u drugom dijelu trećine Švedska koristi brojčanu prednost i odlazi na dva razlike. Finci su u posljednjoj trećini nametnuli otvorenu igru koju je Švedska prihvatila. Finske nade potrajale su do šest minuta prije kraja kad Šveđani postižu četvrti pogodak koji ih vodi u finalni obračun s Kanadom.

Rusija 12 + 10 (Belov) min

Veliki suparnici oprezno su otvorili polufinalni dvoboj. Rusi su dobro pamtili težak poraz u finalu 2015. pa su pazili da ih Kanađani ne uhvate u svoj "stroj za mljevenje". Kanadska momčad je također pokazala dužno poštovanje višestrukom svjetskom prvaku pa smo vidjeli puno klizanja, borbenosti i čvrstine, ali ne i previše prilika za pogotke. Igralo se ravnopravno pa su se rijetke prigode ravnomjerno izmjenjivale pred oba gola. Kako se približavala sredina prve trećine tako su Rusi sve češće pucali prema kanadskim vratima bez obzira što se nijedna momčad nije mogla nametnuti protivniku.

Rusija je u drugom dijelu trećine preuzela inicijativu i stvarala jednu priliku za drugom. Kanađanima nije polazilo za rukom povezati svoje redove i ozbiljnije zaprijetiti suparniku. Bolja igra "Zbornaje komande" dovela je i do prekršaja Scheifelea u 15. minuti. "Bijeli" su s igračem više u par navrata zaposlili Pickarda no nije im poplo za rukom ugurati pločicu u mrežu. Rusi su i nakon izjednačenja snaga na ledu zadržali napadački zamah. Tražili su način za postići vodeći pogodak u preostale tri minute no na prvi odmor ipak se otišlo netaknutih mreža.

Rusi su u nastavak susreta ušli na isti način kako su i završili prvu trećinu. Nakon nekoliko udaraca prema kanadskim vratima Rusija je nakon prekršaja Konecnog ostala s igračem više. "Bijeli" su ponovo pritisnuli Kanađane no i dalje nisu pronašli put do mreže. Tek što su zaigrali u punoj postavi, hokejaši iz "zemlje javorovog lista" su zbog pogreške pri letećoj izmjeni ponovo ostali s igračem manje. Kanađani su aktivnom igrom u obrani otežavali Rusima organizaciju napada pa su dvije minute prošle relativno bezopasno za vratara Pickarda.

Dvije minute kasnije Belov je kažnjen s dvije minute i disciplinskom kaznom zbog naleta na glavu. Tek što se igra nastavila suci su isključili i Kiseleviča zbog grubosti, a Scheifelea zbog simuliranja. Kanađani se nisu najbolje snašli s igračem više pa je nakon izjednačenja snaga na ledu, rezultat ostao nepromijenjen. Nisu prošle ni dvije minute, a Rusi su bili u vodstvu. Orlov je unio pak u napadačku trećinu i ostavio ga Kučerovu koji iz sredine šalje pločicu nalijevo do Panarina. Napadač "bijelih" pronalazi usamljenog Kuznecova na drugoj stativi kojem nije bilo teško iz neposredne blizine ugurati pak u nebranjeni dio vrata.

Kanađani su pokušali što brže pokrenuti ofanzivu kojom bi izjednačili omjer no prekršaj Simmondsa minutu i pol kasnije ih je ostavio s igračem manje. "Crveni" su se punu minutu dobro branili, međutim kad su ispucali pak u protivničku trećinu uslijedila je loša leteća izmjena. Rusi su smjesta iskoristili ovaj propust i krenuli u protunapad četvorice protiv dvojice. Panarin je uklizao u napadačku trećinu kroz sredinu i dao pak nadesno do Šipačjova. Ruski napadač iz prve daje pak poprijeko prema Gusevu koji je udarcem iz prve loše zahvatio pločicu no ona se ipak nekako odbila od Pickarda u mrežu. "Zbornaja komanda" je za manje od tri minute stekla značajnu prednost u završnici druge trećine.

Rusi su namjeravali mirno privesti trećinu kraju i u zadnjih dvadeset minuta zatvoriti utakmicu. U 38. minuti Namestnikovu se ukazala prilika no iz neposredne blizine nije pogodio mrežu. Minutu i pol prije odlaska na drugi odmor, prekršaj pravi Zub. Kanada je osjetila svoju priliku i žestoko navalila prema protivničkim vratima. Vasilevski je u više navrata morao spašavati svoju mrežu pa su Rusi sa zahvalnošću dočekali privremeni spas u vidu sirene koja je označila kraj trećine. Kanađanima je u trećoj dionici dvoboja preostalo još trideset sekundi s igračem više.

Hokejaši iz Sjeverne Amerike tradicionalno su nadmoćni Europljanima u osvajanju bulija što je teško objasniti uzme li se u obzir da se radi o relativno jednostavnoj vještini. Kanada je po očekivanju osvojila buli i smjesta premjestila igru u rusku trećinu. Marner je s desne strane vratio pak na plavu liniju do Parayka koji ga prebacuje nalijevo prema MacKinnonu. Napadač "crvenih" ubacio je pak u sredinu odakle ga Scheifele skreće u mrežu. Kanada je iskoristila brojčanu prednost i uhvatila priključak. Rusi se isprva nisu uzbuđivali zbog primljenog gola. Stvorili su par prilika za pogodak no prekršaj Belova u 42. minuti vratio je igru u rusku trećinu.

Kanada je iduće dvije minute provela u opsadi protivničkih vrata i prijetila protivniku no Vasilevski je svaki put bio na mjestu. Rusija se obranila no Kanađani su zadržali napadački zamah i više ga nisu ispuštali. Hokejaši u bijelim dresovima odjednom su se suočili s protivnikom koji je bio brži, čvršći, jači na palici i uz ogradu. Čak i kad ruskog vratara nisu zasipali udarcima, kanadski su hokejaši u potpunosti ugušili rusku igru. Tek što su se snaga izjednačile, neoprezni nalet Kuznecova na Pickarda iza kanadskih vrata ponovo je Ruse ostavio s igračem manje.

Pritisak "crvenih" bio je velik, udarci su sijevali sa svih strana no Vasilevski je bio na visini zadatka. Utakmica je ušla u zadnjih deset minuta regularnog dijela, a Rusi su i dalje držali minimalanu prednost. Izjednačenje snaga na ledu nije donijelo i ravnotežu u igri. Rusi su izgubili ritam pa ih je Kanada prisilila na obranu bez obzira na brojčanu jednakost. Igralo se uglavnom na ruskoj polovici leda pa se činilo da gol Vasilevskog "visi u zraku. Pritisak Kanade urodio je plodom pet minuta prije kraja trećine. Point je lijeve strane spustio pak u kut do Konecnyja koji dodaje MacKinnonu. Napadač "crvenih" prelazi u sredinu odupire se pokušaju Tkačjova da mu uzme pak i udarcem iz sredine pogađa mrežu.

Daje ruski izbornik Znaroks bio u vrhunskoj formi, zasigurno bi zatražio pola minute predaha kako bi smirio svoje igrače i razbio ritam protivnika. Međutim, ruska klupa je pustila utakmicu da se nastavi i kazna je stigla za manje od dvije minute. Matheson je s lijeve strane uposlio O'Reillyja u sredini. Kanadski napadač puca iz prve no Provorov blokira pak. Pločica se međutim odbila od Plotnikova natrag O'Reillyju koji iz neposredne blizine pogađa mrežu. Rusi su sada imali samo tri minute za spas od poraza. Znaroks je predah pozvao tek minutu i pol kasnije kad je povukao i vratara.

Time je samo olakšao zadaću protivniku. Nakon jednog od očajničkih pokušaja samostalnog prodora kroz kanadsku obranu, Kuznecovu je Parayko izbio pak koji dolazi do O'Reillyja. Uslijedila je dijagonala Couturiera koji udarcem s vrha desnog kruga zakucava pločicu pod prečku. Rusija je tako ponovo zapela u polufinalu pa će se boriti za obranu brončanog odličja kojeg je osvojila prošle godine u Moskvi. Kanađani će se boriti za svoj treći uzastopni naslov prvaka. Posljednji put im je to pošlo za rukom 1952., a 2005. ih je u tome spriječila Češka pobjedom u finalu.

Finska 10 min

Švedska je povela već u drugoj minuti susreta. Backström je povukao buli u napadačkoj trećini, a branič Edler je s plave linije strahovitim "bendijem" zakucao pločicu u mrežu. Vodeći pogodak potaknuo je Šveđane da nastave s napadima. Vratar Säteri u kratkom je razdoblju skupio nekoliko obrana. Kad se činilo da bi Tre Kronor već na otvaranju utakmice mogao steći značajnu prednost, Finska je izjednačila. Juhamatti Aaltonen je s desne strane ušao u sredinu i pokušao se probiti prema vratima. Edler mu je na trenutak izbio pak koji dolazi do Kemppainena, a finski napadač udarcem iz prve pogađa mrežu.

Rana dva pogotka podigla su borbenost obje momčadi pa je gotovo svaka gužva pred vratima predstavljala mogućnost za obračun među igračima. Dvadesetak sekundi po izjednačenju pograbili su se Lajunen i Eriksson Ek. Suci su ih brzo rastavili i poslali na klupe za kažnjene no to nije smanjilo ratobornost ni jednih niti drugih. Suparnici su radije pričekali povratak isključenih igrača nego da nešto pokušavaju sa po četvoricom igrača na ledu. Kad su se na ledu ponovo našle postave u punoj snazi, igra se opet rasplamsala.

Šveđani su bili aktivniji i tražili su način za povratak u vodstvo dok je Finska pribjegla istoj taktici koja joj je donijela pobjedu u četvrtfinalu nad Amerikancima. "Plavi" su zbili svoje redove i nastojali su ne dopustiti Šveđanima da probiju njihovu obranu. Säteri je branio sve što je išlo prema njegovim vratima dok s druge strane Lundqvist nije imao previše posla. Ništa se u odnosu snaga nije promijenilo tijekom drugog dijela trećine. Švedska napada, Finci se brane i povremeno izvode protunapade no mreže miruju. Suci su zaključili da sjeverni susjedi ne mogu igrati miroljubivu utakmicu pa su se ograničavali na razdvajanje suparnika kod svakog mogućeg obračuna.

Druga dionica susreta u potpunosti se nadovezala na prvu. Švedska je imala inicijativu i napadala, Finci su se branili i čekali pogrešku protivnika. Borbenosti nije nedostajalo ni na jednoj strani. Prekršaj Filppule u 25. ostavlja Tre Kronor s igračem više. Samo 13 sekundi kasnije, pločica je odsjela u mreži "plavih". Nylander je vratio pak na plavu liniju do Ekmana Larssona koji je prebacuje nadesno do kolege Klingberga. Branič Švedske spustio se kroz sredinu i snažnim udarcem iz zgloba lansirao pak u desne rašlje. Zaklonjeni Säteri nije imao nikakvih izgleda obraniti ovaj udarac.

Finska više nije imala što čekati pa se počela otvarati. Međutim, "žutima" nije bilo na kraj pameti čuvati minimalno vodstvo. Šveđani su i dalje imali više od igre i puno češće pucali prema protivničkim vratima. U 28. minuti su pretjerali s brojem igrača na ledu pa je Finska dobila priliku izjednačiti s igračem više. "Lavovi" su brzo postavili igru u napadačkoj trećini te u par navrata zaprijetili "kralju Henriku" no švedska obrana je bila možda i najčvršća na cijelom prvenstvu. Nakon izjednačenja snaga na ledu neko se vrijeme igralo ravnopravno, a onda je u 34. minuti prekršaj napravio Puljujarvi.

Švedskoj je ovog trebalo malo više vremena za probijanje protivničke obrane. Säteri je skupio par obrana tijekom prve minute kazne, a onda je Nylander s plave linije dao pak nadesno do Backströma koji je pričekao sekundu, dvije prije nego što vratio pak u sredinu do Nylandera koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Ovaj pogodak je uzdrmao Fince koji su shvatili da zaostaju dva pogotka za protivnikom koji dominira gotovo pune dvije trećine. Nije prošla ni minuta, a na klupu za kažnjene uputio se Honka. Šveđani su pokušali odlučiti utakmicu i prije posljednje trećine. Navalili su iz sve snage, zasuli finska vrata udarcima sa svih strana, Nylander je ponovo mogao biti strijelac kad je pucao iz neposredne blizine, no na drugi odmor pošlo se s dva gola prednosti za Švedsku.

Hedman i Kemppainen započeli su posljednju trećinu na klupama za kažnjene zbog međusobnog obračuna po završetku drugog dijela susreta. Poučeni iskustvom Rusije koja je također u posljednju trećinu ušla s dva gola prednosti te izgubila, švedski su hokejaši nastavili u istom tempu kao i u prethodnih četrdeset minuta. Finska se obrana našla pod pritiskom pa su "plavi" umjesto da razmišljaju kako dostići protivničku prednost bili primorani odbijati nalete Šveđana. Nakon početnog pritiska "žutih", Finci polako uspostavljaju ravnotežu i počinju i sami stvarati prilike za pogodak. Međutim, raspoloženi Lundqvist nije dopuštao nikakvo iznenađenje. Svi su pakovi postajali sigurnim plijenom švedskog čuvara mreže.

Ulaskom u drugi dio trećine, "žuti" počinju zatvarati utakmicu. Finska je morala ulagati dodatni napor ne bi li se probila u napadačku trećinu dok su Šveđani znalački trošili vrijeme. Šest minuta prije završetka trećine, Tre Kronor je zaključio polufinalnu priču. Krüger je iz sredine prebacio pak nalijevo do Nordströma koji se, ometan od protivnika, iznenada odlučio pucati iz okreta. Njegov udarac iznenadio je Säterija koji je propustio pak u svoj bliži kut. Premda je u hokeju bilo i čudnovatijih preokreta, bilo je nevjerojatno pomisliti da bi Šveđani mogli ispustiti ovu prednost.

Finska je posljednju veliku priliku imala nekoliko minuta prije kraja kad je Juhamatti Aaltonen pucao iz neposredne blizine no nije mu pošlo za rukom svladati Lundqvista, Šveđani su mogli svoj uspjeh i uvećati kad je Lindholm u protunapadu dvojice na jednoga tukao s desne strane. Međutim, Säteri je prvo zaustavio ovaj udarac, a odmah potom i udarac Raska slijeva. Nedugo zatim, sirena je označila završetak ovog susreta koji je ipak bio prilično jednostran.

Šveđani su se tako uvrstili u finale po prvi puta nakon 2013. kad su na svom ledu svladali Švicarsku i postali svjetski prvaci. Finska je u odnosu na prošlu godinu napravila korak natrag no za najmlađeg člana "velike šestorke" svaki ulazak u polufinale je potvrda stečenog položaja. Od 2011. kad su po drugi put osvojili naslov prvaka, Finci su samo 2015. propustili polufinale, a 2014. i 2016. osvojili su srebrna odličja.