Svjetska prvenstva

U Rumunjskoj sve po starom

rumunjskaPosljednjeg dana svjetskog prvenstva divizije IB u Kaunasu Hrvatska će se sastati s reprezentacijom Rumunjske. "Dani ponosa i slave" odavno su prošli za rumunjski hokej i malo se tko sjeća nastupa Rumunja na Olimpijskim igrama u Lake Placidu 1980. Novija povijest smješta Rumunjsku na razmeđe divizija I i II, a posljednji preustroj sustava svjetskih prvenstva smjestio je balkansku reprezentaciju u diviziju IB. Rumunji su se u trećem razredu svjetskog hokeja zadržali tri godine prije nego što su ponovo sjeli na "klackalicu" na kojoj se neprekidno podižu i spuštaju iz divizije IB u IIA i natrag. Rumunjska dolazi u Kaunas riješena da prekine ovaj ritam.

Rumunjska je prošle godine bila domaćin svjetskog prvenstva divizije IIA na kojem joj je jedini cilj bio brzi povratak u viši razred natjecanja. Rumunji su u prvoj utakmici uvjerljivo svladali Belgiju. Utakmica je započela neočekivanim vodstvom Belgijanaca. Domaći su unatoč velikoj premoći izjednačili tek sredinom prve trećine, a vodstvo su preuzeli u zadnjim sekundama pred odlazak na odmor. Belgija nije imala moć da se nametne protivniku pa se u nastavku uglavnom branila. Rumunjska je u prvom dijelu trećine dvaput iskoristila brojčanu premoć čime je podigla razliku na tri gola. Do odlaska na drugi odmor, domaći su još jednom zatresli mrežu čime su osigurali prve bodove. U posljednjoj trećini Rumunji su izrešetali protivnička vrata pogodivši ih čak četiri puta no odnos snaga ni izdaleka nije bio tako neuravnotežen kako bi se moglo zaključiti iz konačnih 9:1. U drugoj utakmici u Galatiju, Rumunjska je svladala svog susjeda, Srbiju. Domaći su tijekom prvih dvadeset minuta imali potpunu premoć koju su okrunili s dva zgoditka, po jedan u svakom dijelu prve trećine. Srbija se u nastavku bolje nosila s Rumunjima. Srpska mreža se nije tresla, ali su zato Srbi u završnici trećine smanjili zaostatak. Odluka o pobjedniku pala je početkom posljednje trećine. Rumunjska je za pet minuta dvaput zatresla suparničku mrežu i do kraja sačuvala stečenu prednost za konačnih 4:1.

Nakon dana predaha, Rumunji su u trećem kolu pretrpjeli neočekivani poraz. Prvih dvadeset minuta proteklo je u obostrano otvorenoj igri tijekom koje su domaći imali nešto više inicijative. Međutim, ni jedni, niti drugi nisu pronalazili put do protivničke mreže. Island je početkom druge trećine zaskočio Rumunje i prešao u vodstvo. Rezultatski zaostatak samo je potaknuo rumunjske hokejaše na dodatni napor. Domaći su navalili iz sve snage no mreža Islanđana ostala je začarana i u drugoj trećini. U posljednjoj trećini objema momčadima je počelo ponestajati energije, ali Rumunjska je i dalje imala inicijativu. Kad je Island u završnici susreta po drugi put zatresao mrežu, Rumunji više nisu imali ni vremena niti energije da bilo što učine. Rumunjskoj su na ruku išli porazi Srbije i Islanda u četvrtom kolu pa su domaći ponovo odlučivali o svojoj sudbini u utakmici s Australijom koja je imala dva boda više. Prva trećine protekla je u izjednačenoj igri u kojoj su Australci u završnici trećine poveli, a Rumunji u idućem napadu izjednačili. Domaći su u nastavku susreta pojačali igru te su s dva zgoditka, jedan u svakom dijelu trećine, stekli sigurnu prednost pred posljednju trećinu. Australija je tražila način za izjednačenje no Rumunjska je kontrolirala igru te u zadnjih deset minuta dvaput zatresla mrežu za konačnih 5:1. Rumunjskoj je u posljednjoj utakmici turnira trebala bilo kakva pobjeda nad "davljenikom" Španjolskom. Rumunji su dugo čekali na vodeći pogodak kojeg su postigli tek u završnici prve trećine. Domaći su u nastavku brzo podigli prednost, a sredinom druge trećine otišli na nedostižna tri gola razlike. Slavlje je počelo nakon dva pogotka u prvim minutama zadnje trećine, a utakmica je završila pobjedom od 6:0 koja je Rumunjsku poslala u diviziju IB.

četiri godine ranije, Rumunjska je nastupila na prvenstvu divizije IB koje se odigralo u Donecku. Rumunji su turnir započeli s dva uvjerljiva poraza. Ukrajina je dominirala s 8:1, sigurna je bila i Poljska sa 6:1. Rumunjska je korak prema opstanku u trećem razredu svjetskog hokeja napravila pobjedom protiv Estonije sa 6:3. Pobjeda nad Litvom s 2:1 omogućila je Rumunjima da se u posljednjem kolu bore za medalju. Međutim, Nizozemska je s uvjerljivh 6:2 uzela broncu i ostavila Rumunjsku na četvrtom mjestu. Vilnius je ugostio diviziju IB 2014. Rumunji su turnir započeli teškim porazom od Poljske sa 7:0. Uslijedio je poraz od Velike Britanije sa 4:1. Rumunjska je prvi bod osvojila u raspucavanju s Hrvatskom. Poraz od Litve  s 5:2 značio je da će se Rumunji u zadnjem kolu boriti za opstanak protiv Nizozemske. Premda su u okršaj ušli s bodom prednosti, Rumunji su se protiv Nizozemaca potpuno raspali i poslije katastrofe od 9:1 preselili u diviziju IIA.

Rumunjska je turnir divizije IIA u Reykjaviku 2015. otvorila uvjerljivom pobjedom nad Srbijom s 8:4. Dobra igra krasila je Rumunje i u pobjedi nad Australijom s 5:1. Utakmica trećeg kola protiv Belgije prošla je teže od očekivanog no Rumunjska je ipak pobjedom od 4:3 zadržala prvo mjesto. Visoka pobjeda protiv Španjolske sa 7:1 osigurala je Rumunjima najmanje srebro i borbu za povratak u diviziju IB u zadnjem kolu protiv Islanda. U uzbudljivoj i neizvjesnoj utakmici Rumunjska je svoj cilj ostvarila već poslije šezdeset minuta koje su završile s 2:2. Pobjedonosni pogodak u produžetku samo je uljepšao slavlje rumunjskih hokejaša. Povratak Rumunja u diviziju IB  zbio se 2016. u Zagrebu. Otvaranje turnira obilježio je težak poraz od Ukrajina sa 6:1. Nakon poraza od Litve s 5:1, Rumunji su se našli na začelju.

Hrvatska u trećem kolu nije bila pravi protivnik za "vađenje". Goropadni domaćini tražili su žrtvu za uvodna dva poraza od Velike Britanije i Ukrajine. Jačmenjak je već u drugoj minuti doveo Hrvate u vodstvo. Miličić je u osmoj minuti povećao prednost no Lorincz je u 17. minuti dao domaćima do znanja da se Rumunjska neće tek tako predati. Janković je samo sedam sekundi kasnije vratio razliku na dva gola s kojom se otišlo i na prvi odmor. Rumunjska je u 24. minuti još jednom uhvatila priključak zgoditkom Petera s igračem manje. Hrvati su unatoč izjednačenoj igri počeli nemilosrdno pogađati mrežu gostiju. Rendulić je u 26. minuti iskoristio igrača više, a minutu i pol kasnije, Jarčov po prvi put diže razliku na tri gola. Brine je u 31. minuti povećao prednost pogotkom s igračem više. Tračak nade Rumunjima vraća Fodor u 33. minuti, ali se na drugi odmor pošlo s velikih 7:3 za Hrvatsku jer je u 37. minuti mrežu zatresao Janković. Glumac je u 41. minuti povećao prednost za domaće. Rumunjska je odgovorila s dva pogotka u 49. i 50. minuti koje su postigli Csergo i Fodor. Hrvatska na nagovještaj buđenja protivnika odgovorila kanonadom. Miličić i Šakić u 51., te Blagus i MacAulay u 54. minuti postavljaju konačnih 12:5 za Hrvatsku koji Rumunjsku bacaju u borbu za opstanak. Poraz u četvrtom kolu od Velike Britanije rezultatom 6:1 samo je potvrdio da će Rumunjska bodove spasa tražiti u utakmici posljednjeg kola protiv Estonije. Rumunjima je za opstanak odgovorala bilo kakva pobjeda. Međutim nakon dvadeset minuta bez pogodaka, Estonci su u drugoj trećini triput pogodili protivničku mrežu čime su ispratili Rumunjsku u niži razred natjecanja.

Rumunjski klubovi nastupaju u mađarskoj ligi MOL (od ove sezone Erste Liga) otkako je osnovana 2008. Isprva su rumunjski klubovi bili u vrhu natjecanja koje je okupljalo sve mađarske prvoligaše izuzev Fehérvára. Kako je vrijeme odmicalo, tako je broj rumunjskih momčadi, ali i njihov učinak postajao sve manji. Ove sezone je Csíkszereda osvojila peto mjesto, a Brašov sedmo. Csíkszereda je u četvrtfinalu doigravanja svladala Dunaújvárosi s 4:0, da bi u polufinalu bila eliminirana od Miškolca s 4:1. Brašov je u četvrtfinalu nadjačao Ujpesti s 4:2 da bi u polufinalu bio "pometen" od kasnijeg pobjednika MAC-a s 4:0.

Obje momčadi su usporedno nastupale i u domaćem prvenstvu u kojem se, kao i posljednjih godina, natječe šest klubova. Csíkszereda je poslije 30 kola osvojila prvo mjesto s deset bodova prednosti nad Brašovom. Slijedili su Progym iz Gheorghenija, Steaua, Dunarea iz Galatija i poslovično posljednji Sportul iz Bukurešta. U polufinalu doigravanja Csíkszereda je svladala Steauu s 3:0, a istim omjerom je Brašov eliminirao Progyma. Finalni dvoboj Csíkszerede i Brašova protegao se na šest utakmica, a na kraju je naslov prvaka otišao Csíkszeredi.

Rumunjsku reprezentaciju po prvi će puta voditi Július Pénzeš. Iskusni slovački stručnjak u svojoj je karijeri vodio slovačke prvoligaše Martin i Žilinu te, kazahstanski Ertis s kojim je osvojio tri naslova prvaka. Prije dvije godine preuzeo je rumunjsku Dunareu u ligi MOL, ali je na pola sezone dao otkaz pa je pošao u slovačkog prvoligaša Nove Zamký. Ove sezonu je započeo kao generalni menadžer Dukle iz Trenčína, a li je početkom 2018. preuzeo Brašov s kojim je došao do finala doigravanja. Rumunjski izbornik je na širi popis uvrstio čak šestoricu vratara i 29 igrača. Izuzev dvojice, svi drugi dolaze iz domaćih klubova pri čemu je velika većina iz vodeća dva kluba, Csíkszerede i Brašova koji se natječu i u mađarskoj Erste ligi.

Slovački izbornik će između vratnica vjerojatno postaviti svog dojučerašnjeg sunarodnjaka Patrika Polca. Visoki i krupni čuvar mreže rođen je prije 34 godine u Slovačkoj gdje je hokejaški razvoj dovršio u Zvolenu. Tijekom karijere koja ga je u jednom trenutku dovela i u Vojvodinu, najdulje je ipak branio za rumunjske klubove Csíkszeredu i Brašov. Izuzev sezone 2015/16 koju je proveo u Detvi, posljednjih sedam sezone brani u Brašovu. Ove sezone branio je na 36 utakmica redovnog dijela Erste lige u kojima je ostvario 92,9% obrana. U domaćem prvenstvu branio je na 12 utakmica redovnog dijela i 7 utakmica doigravanja. Uspješniji je bio u redovnom dijelu s 91,3% dok je u doigravanju pao na 87,4%. Nastup u Kaunasu bit će mu prvi u rumunjskom dresu. Pričuva će biti Zoltán-László Tőke koji je debitirao na prošlom svjetskom prvenstvu na kojem je ostvario 94,4% obrana u diviziji IIA. Nakon hokejaškog razvoja u Csíkszeredi i Debrecenu, zadnje tri godine brani za Brašov. U Erste ligi je branio na 22 utakmice s 89,8% obrana dok je u domaćem prvenstvu branio na 13 utakmica na kojima je ostvario 90,6% obrana.

U obrani Rumunjske najviše iskustva u igranju za reprezentaciju ima Otto-Atilla Biro. Prvi put je na svjetskom prvenstvu nastupio 2011. u tadašnjoj diviziji II. Iza sebe ima pet svjetskih prvenstava, rumunjski je dres nosio na ukupno 32 utakmice. Prošle godine je u diviziji IIA upisao 2 boda. Premda se poput većine rumunjskih vrhunskih igrača hokejaški razvio u Miercurei Ciuc te za Csíkszeredu igrao čak sedam godina, posljednje tri sezone brani boje Brašova. U Erste ligi je nastupio na 45 utakmica na kojima je upisao 7 bodova. Usporedno je u domaćem prvenstvu odigrao 30 utakmica na kojima je zabilježio 12 bodova. Njegov klupski suigrač, Huba-Ferenc Bors, ove je sezone u Erste ligi odigrao 50 utakmica na kojima je postigao 8 bodova. Usporedno je skupio i 34 nastupa u rumunjskom prvenstvu na kojima je zabilježio još 9 bodova. Poput Biroa, veći dio karijere je proveo u Csíkszeredi, a posljednje dvije godine brani boje Brašova. Prvi nastup za reprezentaciju zabilježio je 2013. u diviziji IB, a ukupno je 23-godišnji branič nastupio na četiri svjetska prvenstva. Rumunjski dres nosio je na 20 utakmica na kojima je skupio 8 bodova. Prošle sezone je u zlatnu medalju na diviziji IIA ugradio dva boda.

Za razliku od svojih nekadašnjih sugrađana i suigrača, Alpar Sallo je ostao vjeran Csíkszeredi. Klub u kojem je završio hokejaši razvoj neprekidno se natječe u Erste ligi u kojoj je 23-godišnji branič ove sezone nastupio na 39 utakmica na kojima je postigao 5 bodova. Daleko je učinkovitiji bio u prvenstvu Rumunjske u kojem je postigao čak 21 bod u 36 dvoboja. Prvi put je u reprezentaciji nastupio 2014. u diviziji IB, a od tada je nastupio na još tri svjetska prvenstva. Sve zajedno, sakupio je 23 nastupa u rumunjskom dresu. Prošle sezone je na turniru divizije IIA postigao jedan pogodak. U obrani Rumunjske ne nedostaje mlađih igrača. Hugo Gecse je navršio 23, a za reprezentaciju je debitirao u Zagrebu 2016. Nastupio je i prošle sezone u diviziji IIA kada je skupio i prve tri asistencije u rumunjskom dresu. Cijelu karijeru je proveo u Csíkszeredi. Ove sezone je u Erste ligi odigrao 30 utakmica na kojima je upisao 4 boda. U domaćem prvenstvu je po očekivanju bio uspješniji pa je zabilježio 14 bodova iz 30 susreta.

Prvo ime rumunjskog napada je Csanád Fodor. U reprezentaciji je debitirao 2014. u diviziji IB  odmah upisao dva boda. Potom je nastupio na još dva svjetska prvenstva pri čemu je na posljednjem, prošle sezone u diviziji IIA postigao pet bodova. Ukupno je odigrao 15 utakmica za reprezentaciju na kojima je postigao 10 bodova. Premda je rođen u Miercurei Ciuc, za matičnu Csíkszeredu je prvu seniorsku sezonu odigrao tek ove godine. Omaleni 27-godišnjak većinu je karijere proveo u Brašovu, a ove sezone je za Csíkszeredu postigao 27 bodova u 40 utakmica Erste lige i 47 bodova u 35 susreta domaćeg prvenstva. Tri godine mlađi Roberto Gliga jedan je od rijetkih reprezentativaca koji je etnički ne pripada mađarskoj manjini u Rumunjskoj. Hokejaški se razvijao u Švicarskoj i Švedskoj, a nakon dvije godine u francuskom prvenstvu, vratio se u domovinu gdje je posljednje dvije godine član Brašova. Ove sezone je odigrao 47 utakmica Erste lige u kojima je zabilježio 40 bodova. U prvenstvu Rumunjska postigao je 38 bodova u 32 dvoboja. Za reprezentaciju je debitirao još kao junior 2010. u tadašnjoj diviziji II. Nastupio je na šest svjetskih prvenstava, a prošle sezone je u zlatnu medalju ugradio 8 asistencija. Rumunjski je dres nosio na 29 utakmica na kojima je postigao čak 32 boda.

Mátyás Bíró mlađi je brat svog suigrača iz reprezentacije Otta. Hokejaški se razvijao u slovačkoj Nitri, a nakon sezone u matičnoj Csíkszeredi prelazi u Brašov za kojeg igra posljednje tri godine. Ove sezone je postigao 13 bodova u 46 utakmica Erste lige te 30 bodova u 35 utakmica rumunjskog prvenstva. U reprezentaciji je debitirao 2014 u diviziji IB. Do danas je nastupio na tri svjetska prvenstva pri čemu je na posljednjem, prošle godine u Galatiju, postigao čak 8 bodova. Ukupno je u rumunjskom dresu odigrao 15 utakmica na kojima je postigao 14 bodova. U sastavu Rumunjske nalazi se i Mátyásev brat blizanac, Gergő Bíró. Tijekom karijere prošao je potpuno jednaki put kao i brat pa je tako ove sezone u dresu Brašova postigao 15 bodova u 46 utakmica Erste lige čemu je pridodao 13 bodova iz 31 susreta u domaćem prvenstvu. Ovaj 23 godišnjak ipak je odigrao samo dva svjetska prvenstva, prvo 2014. i posljednje 2017. na kojem je upisao jedine dvije asistencije u rumunjskom dresu.

Zsombor Molnár je u reprezentaciji debitirao 2013. Poslije toga je nastupio na još dva svjetska prvenstva od kojih je posljednje bilo u Zagrebu 2016. kad je postigao jednu asistenciju. Ukupno je odigrao 15 utakmica u rumunjskom dresu na kojima je postigao 5 bodova. Ovaj 25-godišnjak gotovo je cijelu karijeru proveo u matičnoj Csíkszeredi no ove sezone dolazi u Brašov za kojeg je u Erste ligi postigao 13 bodova u 44 susreta. Usporedno je u domaćem prvenstvu upisao 20 bodova u 28 utakmica. Pregled napadača rumunjske reprezentacije zaključujemo 24-godišnjim Danielom Trancom. Posljednje tri sezone nastupa za Brašov za kojeg je u Erste ligi upisao 19 bodova u 45 utakmica. Odličan je bio i u domaćem prvenstvu u kojem je u 30 odigranih utakmica postigao 34 boda. Unatoč dobrim igrama u klubovima i mlađim reprezentacijama, izbornici ga nisu voljeli pa je nastupio samo na svjetskom prvenstvu 2015. u diviziji IIA. Ukupno je odigrao 11 utakmica za Rumunjsku na kojima je postigao 5 bodova.

Rumunjska započinje turnir utakmicom protiv reprezentacije koja pristiže iz višeg razreda natjecanja. Posljednjih godina Ukrajinci igraju značajnu ulogu u rumunjskim klubovima što ukazuje na očekivani odnos snaga između dvije momčadi. Rumunjima neće biti ništa lakše ni protiv nadahnute Litve koja s pravom očekuje pohod na zlato. Nakon dana odmora, stiže utakmica istine za rumunjsku reprezentaciju. Bez pobjede nad Estonijom, Rumunjska teško može očekivati opstanak u trećem razredu svjetskog hokeja. Nakon još jednog dana odmora stiže još jedan dvoboj bez nade, onaj protiv Japana. Posljednjeg dana turnira Rumunji će se sučeliti Hrvatskoj. Do tog trenutka obje će momčadi znati što im ta utakmica donosi pa će se tako i postaviti.

Rumunjska je već godinama sama sebi najveći neprijatelj. Umjesto da se svi dionici rumunjskog hokeja udruže u svrhu postizanja zajedničkog cilja, čini se kako u Rumunjskoj postoji neprekidna borba dviju ili više frakcija koja se odražava na sastav, a potom i na učinak reprezentacije. Ove je sezone novi izbornik namjeravao povesti četvoricu Ukrajinaca s tek otiskanim rumunjskim putovnicama, ali je protiv Ukrajine isklizao bez ijednog. Zato od devetorice najučinkovitijih igrača s prošlog prvenstva u reprezentaciji nema čak petorice. Od sedmorice najučinkovitijih iz Zagreba, nema čak šestorice. Rumunjska reprezentacija nema nikakav kontinuitet pa je stoga i ove sezone najizgledniji kandidat za povratak u diviziju IIA. Nadamo se kako će Hrvati sve brige oko opstanka osigurati i prije posljednjeg kola no protiv ovakve Rumunjske, svaki drugi ishod osim pobjede predstavljao bi veliki neuspjeh hrvatskog hokeja.