Međunarodni hokej

Slatke brige od Ljubljane do Rige

latvijaPoslije dana odmora najbolji svjetski hokejaši nastavili su nadmetanje na olimpijskom turniru. Na rasporedu su bile izlučne utakmice za ulazak u četvrtfinale. Švedska, SAD, Kanada i Finska izravno su se probile u borbu za medalje dok se preostalih osam reprezentacija borilo za nastavak nadmetanja u Sočiju. Slovenija je u susjedskom dvoboju nadvisila Austriju s 4:0, dok je Rusija izbjegla sramotu pobjedom od 4:0 nad Norveškom. Latvija je uzvratila Švicarskoj za poraz u skupini i s 3:1 prošla u četvrtfinale, a u drugom susjedskom obračunu Češka je izdržala juriš Slovačke i s 5:3 ostala na turniru.

Slovenija - Austrija 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Austrija 10 min

Slovenija: Kristan, Gračnar - Kranjc, Pretnar, Muršak, Kopitar, Rodman D. - Kovačevič, Robar, Jeglič, Tičar, Sabolič - Pavlin, Gregorc, Urbas, Rodman M., Razingar -  Tavželj, Podlipnik, Pance, Mušič, Goličič. Izbornik: Kopitar

Austrija: Lange, Starkbaum - Trattnig, Lakos, Vanek, Raffl M., Grabner - Pöck, Lukas, Lebler, Koch, Latusa - Altmann, Iberer F., Nödl, Hundertpfund, Raffl T. - Unterluggauer, Ulmer, Iberer M., Oberkofler, Welser. Izbornik: Viveiros

Međusobni dvoboj susjeda i zemalja kojima je malo tko davao izglede za ulazak u četvrtfinale izazvao je veliko zanimanje ljubitelja hokeja. Ovakav rasplet borbi u skupini omogućila je pobjeda Austrije nad Norveškom i podvig Slovenije protiv Slovačke. Mediji su se raspisali o zemlji sa sedam klizališta i 150 hokejaša ne vodeći previše računa da slovenski reprezentativci nisu u Soči došli s jezera kao "asovi s Aljaske". U postavi "risova" nalazi se osvajač Stanleyeva pokala Kopitar i član slavnog CSKA Muršak, a njima uz bok su članovi klubova njemačke, austrijske i drugih europskih profesionalnih liga. Na drugoj strani nalazila se Austrija čiju okosnicu čine igrači domaćih klubova, a nadgradnju trojica igrača iz NHL-a te petorka igrača iz švicarske, švedske i njemačke profesionalne lige.

Slovenci su odlično ušli u utakmicu postigavši pogodak već u šestoj minuti. Na klupi za kažnjene sjedio je Michael Raffl, a postava pri prednosti Slovenije je brzo uspostavila napadački postav koji je kružio oko protivničke obrane čekajući povoljnu priliku za udar. Poslije nekoliko dodavanja Jeglič je s lijeve strane prebacio pak nadesno do Tičara koji ga odmah vraća u sredinu prema usamljenom Kopitaru. Slovenski majstor je potegao iz zgloba i pločica se provukla kroz noge Langeu. Da nije sama prošla preko crte, pogurao bi je Sabolič koji se provukao do crte gola. Nekadašnja udarna navala Jesenica plus Kopitar pokazala se kao dobitna kombinacija izbornika Kopitara za igru s igračem više.

Austrijanci su po primljenom pogotku krenuli prema naprijed ne bi li što prije poništili prednost Slovenije. Pritisak Austrije doveo je do prekršaja, prvo Pavlina, a neposredno po njegovom povratku u igru i Saboliča. Slovenci su se u oba slučaja uspješno branili, a pola minute po odlasku Saboliča na klupu za kažnjene igrače Slovenija postiže zgoditak s igračem manje, prvi uopće u Sočiju. Vanek je izgubio pločicu na plavoj liniji, a prigrabio ju je Urbas. Napadač minhenskog Red Bulla povukao je pak po desnoj strani, uklizao u napadačku trećinu te u visini bulija preciznim udarcem lansirao pak u bliže rašlje.

Ovaj pogodak uzdrmao je Austriju koja je dvije minute prije odmora zbog viška igrača na ledu ostala s igračem manje. Slovenci ovog puta nisu iskoristili brojčanu prednost pa se na odmor pošlo s dva gola razlike za Kristana i društvo. U nastavku susreta Slovenija je ponovo udarila i dvoboj sa Švedskom se činio sve izglednijim. David Rodman je u 24. minuti dao povratni pak u sredinu za Kovačeviča koji strahovitim "bendijem" zakucava pločicu pod prečku.

Austrija se nije još predavala i pokušala je barem smanjiti zaostatak prije posljednje trećine. Međutim, sjajni Kristan je, uz pomoć svojih suigrača, zaključao mrežu. Ni isključenje Pretnara u 27. minuti nije pomoglo Austrijancima. Kako je druga trećina odmicala tako je rasla i nervoza u redovima Vaneka i društva. Prvo Latusa skrivio prekršaj u 33. minuti, a osam sekundi prije drugog odmora Vanek je požurio u svlačionicu.

Slovenije nije iskoristila brojčanu prednost na početku treće trećine, ali je znalački održavala razliku bez povlačenja u svoju trećinu. Prekršaj Altmanna u 52. minuti bio je znak Austrijancima da počnu odjavljivati sobe u olimpijskom selu. Tri minute prije kraja Viveiros zove pola minute predaha i vadi Langea s gola. Bio je to potez očajnika koji se ubrzo izjalovio. Samo deset sekundi kasnije David Rodman upošljava Muršaka koji se probija pred gol i u pobjedničkom zanosu šalje pak u praznu mrežu za povijesni uspjeh Slovenije, ulazak u četvrtfinale Olimpijskih igara. Slovenija će u četvrtfinalu igrati protiv Švedske.

Sastavi:

Rusija: Bobrovski, Varlamov - Vojnov, Markov, Radulov, Dacjuk, Kovaljčuk - Jemelin, Medvedev, Popov, Malkin, Ovečkin - Nikitin, Belov, Sjomin, Anisimov, Kuljomin - Tjutin, Ničuškin, Tarasenko, Terešenko, Tihonov. Izbornik: Biljaletdinov

Norveška: Haugen, Søberg - Holøs, Bonsaksen, Skrøder, Thoresen, KO Olimb - Trygg, Tollefsen, Rosseli Olsen, Bastiansen, Olimb M. - Solberg, Ødegaard, Roest, Ask, Dahlstrøm - Sørvik, Olden, Forsberg, Hansen, Røymark. Izbornik: Johansen

"Rupe" u zakonima i podbačaj protiv Slovačke odvele su Rusiju u izlučnu utakmicu s Norveškom. Zvijezdama obasuta domaća reprezentacija nije u prve tri utakmice pokazala izvedbu koja bi zadovoljila izbirljive navijače koji priznaju samo zlato. Momčad u kojoj se možda našlo i previše igrača iz NHL-a koji baš i nisu u vrhunskoj formi morala je na popravni protiv Norveške. Za Skandinavce je i sam dolazak na Olimpijske igre zadovoljavajući uspjeh. U njihovoj postavi iz NHL-a dolazi samo Zuccarello, dok većina igrača igra u švedskim odnosno norveškim klubovima. Trojica nastupaju u KHL-u pa se može reći kako Norvežani ni po čemu ne odskaču u odnosu na Slovence te da njihov poraz od Austrije zapravno ne predstavlja nikakvo iznenađenje.

Prvih dvadeset minuta susreta predstavljalo je novo razočarenje za navijače domaćih. Norvežani su uspješno parirali Rusima pri čemu su na svaku priliku domaćih uzvraćali na isti način. Rusija je izdržala s igračem manje kad je polovicom trećine isključen Malkin, ali je i Norveška pokazala da se može othrvati najubojitijim svjetskim napadačima tijekom dvije minute koje je Bonsaksen proveo na klupi za kažnjene. Na odmor se otišlo bez golova i možemo samo zamisliti kakvu su "jezikovu juhu" popili igrači izbornika Biljaletdinova.

U nastavku su na led isklizali neki drugi Rusi. Prvi među jurišnicima bio je Radulov čija je akcija dovela domaćina u vodstvo u 25. minuti. Primivši pak od Dacjuka poveo ga je po desnoj strani, obišao norveška vrata i s druge strane pokušao ubaciti pločicu u sredinu. Pak je međutim pogodio Holøsa i odbio se u mrežu. Rusi su s(p)retno došli do pogotka kojeg su itekako trebali. Minutu kasnije isključen je Solberg pa su domaći dobili priliku da se odlijepe od Norvežana. Skandinavci su se uspjeli obraniti pa je Rusija morala nastaviti sa žestokim pritiskom.

Tri minute prije kraja trećine ponovo Dacjuk šalje Radulova oko norveškog gola, no ovog puta napadač CSKA na izlasku s lijeve strane puca prema golu no pogađa stativu. Pločicu se gibala prema crti gola kad joj je "pomogao" Kovaljčuk pa su domaći tako došli do sigurnije prednosti. Slabija se momčad obično dobro drži protiv jačeg sve dok ima kakvu takvu nadu u povoljan ishod. Kad favorit jednom dođe do dva pogotka prednosti, borbeno raspoloženje autsajdera naglo pada i tada "stvari dolaze na svoje mjesto".

Rusi su u treću trećinu ušli kao pravi Slaveni. Zadovoljni vodstvom, nisu previše jurili za trećim pogotkom nego su čuvali prednost i štedjeli energiju za četvrtfinalni dvoboj protiv Finske. Ni prekršaj Mathisa Olimba na početku treće trećine nije ponukao Ruse na ofanzivu. Osjetivši kako ponovo mogu igrati, Norvežani su tražili pogodak koji bi ih vratio u susret, ali ga nikako nisu našli. Dvije i pol minute prije kraja Norveška igra sa šest igrača, ali sve što su postigli ovim potezom bilo je da omoguće Radulovu da konačno postigne pogodak uz treću asistenciju Dacjuka.

Na kraju su i Tarasenko i Tihonov priredili akciju za Terešenka koji iz neposredne blizine postiže i četvrti zgoditak za Rusiju. Domaćin će tako ipak u borbu za medalje gdje ga čeka čvrsta i odlučna Finska. Norveška putuje kući, žaleći za porazom od Austrije koji bi ih odveo na Sloveniju. No, obzirom na poraz Austrijanaca možda je i bolje domaćoj javnosti reći kako su ih s Olimpijskih igara poslali Rusi, a ne Slovenci.

Sastavi:

Švicarska: Hiller, Berra - Diaz, Streit, Moser, Plüss, Niederreiter - Seger, Vauclair, Brunner, Ambühl, Wick - Josi, Weber, Bodenmann, Cunti, Romy - Blindenbacher, Bieber, Gardner, Trachsler, Suri. Izbornik: Simpson

Latvija: Masaļskis, Gudļevskis - Bārtulis, Kulda, Karsums, Girgensons, Daugaviņš - Reķis, Ozoliņš, Rēdlihs M., Sprukts, Dārziņš - Sotnieks, Pujacs, Cipulis, Pavlovs, Ķēniņš - Rēdlihs K., Freibergs, Indrašis, Vasiļjevs, Jass. Izbornik: Nolan

Prvi dvoboj ove dvije momčadi odigrao se još prvog dana turnira. Švicarci su pobijedili autogolom Pujacsa u posljednjim sekundama utakmice i otišli do drugog mjesta u skupini dok su Latvijci ostali na začelju bez bodova. Švicarska je i u ovaj susret ušla kao favorit ne samo zbog sastava na čiju osnovicu igrača iz jake švicarske lige je postavljena nadgradnja od čak osam igrača iz NHL-a. Latvijci međutim nisu amateri koji su zalutali u Soči. Većina igrača dolazi iz druge najjače lige na svijetu, KHL-a, a od te većine devetorica su iz riškog Dinama, jednog od boljih sastava u ligi.

Švicarska je počela utakmicu dominantno, s posjedom paka, držeći protivnika u njegovoj trećini. Međutim, slaba učinkovitost u napadu, samo dva postignuta zgoditka u tri utakmice, nije ostavila Švicarcima ništa opipljivo. U jeku nadmoći Švicarske, pogodak je postigla Latvija. Daugaviņš se našao uz ogradu na desnoj strani i vratio pak na plavu do Bārtulisa. Latvijski branič uputio je ne odviše jak udarac prema vratima. Hiller je bio zaklonjen i nije stigao reagirati dok mu je pločica ulazila u mrežu.

Dvije minute kasnije na klupu za kažnjene otklizao je Traschler. Latvijci su brzo uspostavili krug u protivničkoj trećini, kružeći i dodajući se u iščekivanju prilike za udarac. Naposljetku je Mikelis Rēdlihs s desne strane poslao pak kroz cijelu postavu Švucaraca na drugu stranu prema Dārziņšu. Latvijski napadač se nalazio u mrtvom kutu no Hiller se presporo micao prema drugoj stativi tako da ga je pločica pogodila u ruku od koje se odbila u bliži kut za drugi pogodak Latvije.

Mjereći prema dosadašnjem učinku Švicaraca, utakmica je u tom trenutku završila i svi su mogli poći u svlačionicu. Do kraja prve trećine gledali smo ravnopravnu igru u kojoj više nije bilo pogodaka. U nastavku susreta očekivao se nalet Švicaraca i do njega je doista i došlo. Uočivši kolebanje u vlastitoj momčadi izbornik Nolan zove predah u 26. minuti i uspijeva dovesti red svoje igrače. Pritisak Švicaraca je trajao, ali Latvija je s vremena na vrijeme prijetila i time dodavala oprez švicarskoj igri.

Pet minuta prije kraja trećine pločica se ipak našla u latvijskoj mreži. Suri se našao na lijevoj strani te uposlio Plüssa u sredini koji udarcem iz prve smanjuje zaostatak svoje momčadi. Tko zna što bi se dogodilo Latvijcima da nije bilo prekršaja Wicka minutu kasnije. Napadački zamah Švicaraca je donekle splasnuo, a ubrzo je "zvono" spasilo Latviju.

Posljednja trećina donijela je ofanzivu Švicarske, ali i odličnu igru Latvijaca koji su držali protivnika pod kontrolom i trošili vrijeme. Kad bi se Švicarci i izborili za udarac, pouzdani Masaļskis nije propustio nijednu pločicu iza sebe. Kako je vrijeme odmicalo Latvija se sve više povlačila no Švicarska nije imala zamisli kako probiti "bijeli" bedem. Minutu prije kraja Hiller napušta svoja vrata no samo osam sekundi kasnije se vratio na radno mjesto jer je Dārziņš ubacio pločicu u praznu mrežu potvrdivši najveći uspjeh u povijesti latvijskog hokeja.

Sastavi:

Češka: Pavelec, Salák - Židlický, Šmíd, Jágr, Plekanec, Červenka - Michálek Z., Kaberle, Hemský, Krejčí, Michálek M. - Gudas, Rozsíval, Voráček, Hanzal, Erat - Krajíček, Novotný, Palát, Nedvěd, Frolík. Izbornik: Hadamczik

Slovačka: Laco, Halák - Starosta, Chára, Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Vydarený, Meszároš, Jurčo, Ölvecký, Záborský - Sekera, Marinčin, Miklík, Surový, Bartovič -  Jurčina, Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Izbornik: Vůjtek

"Bratski" dvoboji Čeha i Slovaka u pravilu završavaju pobjedom "starijeg brata", Češke. Čak ni kad su Slovaci bili u naponu snage, na Olimpijskim igrama u Torinu kad su u skupini imali pet uzastopnih pobjeda, uključujući i onu nad Rusijom, izgubili su četvrtfinale od Čeha koji su potom pregaženi od Šveđana. Češka je u Soči dovela momčad iz NHL-a kojoj su se priključila pet igrača iz KHL-a i trojica iz Extralige. Momčad nije djelovala uvjerljivo u skupini no njihov suparnik izgledao je još gore. Slovaci su popili gorku pilulu od Slovenije i sve se više pretvaraju u momčad donjeg doma elitne skupine. Slovački sastav sadržao je podjednak broj igrača iz dvije najjače svjetske lige s pokojim igračem iz ostalih europskih liga.

Prekršaj Marinčina u sedmoj minuti dao je priliku Česima da dođu do prednosti u uvodnom dijelu susreta. Za manje od dvadeset sekundi pločica je odsjela u slovačkoj mreži. Voráček je opalio s plave linije i uspio stići prvi na odbijanac te prebaciti pločicu u sredinu do Hemskog koji puca i pogađa. Pola minute kasnije Češka je povećala vodstvo. Plekanec je projurio po desnoj strani i tukao s visine bulija. Pločica se od stative odbila ravno pred Červenku koji je posprema u mrežu. Slovaci su dobili prigodu za povratak u utakmicu kad je Jágr isključen u 14. minuti no umjesto mogućeg pogotka poslije minute i pol su ostali bez Jurča.

Do isteka kazne za slovačkog napadača ostalo je još desetak sekundi kad je Kaberle s plave linije dao pak nalijevo do Krejčíja koji strahovitim bendijem zakucava pak u slovački gol. Po završetku prve trećine činilo se kako Česi imaju četvrtfinale u džepu te da će demoralizirani Slovaci preko volje odraditi preostalih četrdeset minuta u Sočiju. Početkom druge trećine na klupu za kažnjene odlazi Marián Hossa. Češkoj je preostalo samo zadati posljednji udarac, no Slovačka se obranila. Za manje od minute po povratku Hosse u igru, prekršaj čini Chára. Ponovo su se Slovaci našli u teškom položaju, ali su izdržali i ovaj izazov. Bilo kakvu nadu u povratak uništio im je Červenka u 36. minuti. Ili se barem tako činilo.

Sekera je izgubio pak na plavoj liniji, a Červenka se sjurio prema golu i bez poteškoća zatresao mrežu. Tri minute kasnije Slovačka postiže pogodak. Handzuš se našao iza gola te uposlio Mariána Hossu koji pogađa mrežu. Ako ništa drugo, Slovaci su barem došli do počasnog zgoditka. Ili se barem tako činilo. Malo je tko očekivao previše uzbuđenja u posljednjoj trećini. Slovaci su imali nešto više od igre, ali se činilo da Češka drži stvari pod nadzorom sve do 48. minute. Obrana Slovačke je dugim dodavanjem "izbacila" Tatara u napad koji s lijeve strane ubacuje pak u sredinu do Handzuša koji tuče iz prve. Pavelec je na trenutak zaustavio pak, ali je Marián Hossa pogurnuo pločicu u mrežu.

Minutu i pol kasnije Slovačka se vraća u igru. Sekera je s plave linije uposlio Bartoviča koji pronalazi Surovog i pločica je ponovo u mreži. Češki izbornik zove pola minute odmora, a do kraja trećine je ostalo još 11 minuta igre. Slovaci su sada navalili iz sve snage, ali nikako nisu uspijevali učiniti posljednji korak i uporavnati rezultat. Kada je u posljednjoj minuti Meszaroš prekršajem onemogućio Hanzala u protunapadu priči je bio kraj. Slovačka je povukla vrata ne bi li izazvala sreću no kao i svaki put na ovom turniru, pločica je završila u praznoj mreži. Strijelac je bio Plekanec. Češka je tako izborila četvrtfinale protiv SAD-a, dok posramljena Slovačka odlazi u domovinu u neizvjesnu hokejašku budućnost.