Međunarodni hokej

Zlatni javorov list

kanada zlatnaKanada je obranila olimpijski naslov iz Vancouvera. U finalnoj utakmici hokejaši iz zemlje javorovog lista nisu dopustili svojim protivnicima Šveđanima ni najmanju priliku za pobjedu. Granitna obrana koja je na cijelom turniru primila samo tri pogotka u šest utakmica donijela je ovo zlato u kolijevku hokeja. Kanađani su svoja tri zgoditka rasporedili po trećinama dok je sastav Švedske mogao samo uveličati kanadsko slavlje. U borbi za treće mjesto Finska je pregazila SAD s 5:0 u dvoboju koji je još jednom pokazao razliku između europskog i sjevernoameričkog poimanja sporta. Za ove potonje, olimpijski turnir je natjecanje s jednim pobjednikom i 11 gubitnika. Sa takvim stavom nije ni čudo što su Finci došli do brončane medalje koja im je prava nagrada za sve što su pokazali na olimpijskom turniru.

Sastavi:

Švedska: Lundqvist, Enroth - Kronwall, Ericsson Jo., Ericsson Ji., Kruger, Hagelin - Oduya, Hjalmarsson, Silfverberg, Johansson, Landeskog - Karlsson, Edler, Alfredsson, Berglund, Steen - Tallinder, Ekman-Larsson, Sedin, Nyquist, Eriksson. Izbornik: Mårts

Kanada: Price, Luongo - Keith, Weber, Crosby, Bergeron, Kunitz - Vlasic, Doughty, Perry, Getzlaf, Benn - Bouwmeester, Pietrangelo, Marleau, Toews, Carter - Hamhuis, Sharp, St. Louis, Duchene, Nash. Izbornik: Babcock

Bez obzira na priželjkivano finale domaćina, Rusije i najmoćnije hokejaške velesile, Kanade, dvoboj između važećih svjetskih prvaka Šveđana i olimpijskih pobjednika iz Vancouvera, Kanađana u potpunosti je bio prikladan završetak petog olimpijskog turnira "otvorene ere". Dvoboj su vodili suci iz NHL-a bez obzira na državljanstvo što bi u malo kojem momčadskom sportu bilo izvedivo. Međutim, u okolnostima u kojima su 23 od 24 igrača članovi najjače svjetske lige te gdje se svaki nastup "enhaeleovaca" mora iznova dogovarati, nijedan ustupak moćnicima s druge strane Atlantika nije pretežak ako dovodi do igranja najboljih igrača na svijetu.

Tre kronor i Maple Leafs susretali su se deset puta u posljednjih deset godina. Nijedan od službenih dvoboja nije odigran u Torinu odnosno Vancouveru, mjestima gdje su ove dvije reprezentacije osvajale zlatne olimpijske medalje. Kanada je slavila šest puta, a Švedska četiri. Najznačajnija kanadska pobjeda bila bi ona od 5:3 iz 2004. u finalu svjetskog prvenstva u Češkoj kada je za reprezentaciju igrao i Crosby. Šveđani bi se prisjetili pobjede u polufinalu svjetskog prvenstva 2006. u Latviji kada su rezultatom 5:4 otišli u finale u kojem su osvojili naslov svjetskog prvaka te zabilježili jedinstveni uspjeh, osvajanje zlatne olimpijske i svjetske medalje u istoj godini.

Sastavi:

SAD: Quick, Miller - Suter, McDonagh, Kane, Kesler, Parise - Carlson, Orpik, Callahan, Backes, Brown - Fowler, Shattenkirk, Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Faulk, Wheeler, Oshie, Stastny, Pacioretty. Izbornik: Bylsma

Finska: Rask, Niemi - Timonen, Vatanen, Selänne, Korpikoski, Granlund - Määttä, Salo, Ruutu, Jokinen O., Komarov - Lepistö, Hietanen, Lehterä, Kontiola, Jokinen J. - Väänänen, Kukkonen, Salminen, Immonen, Pihlström. Izbornik: Westerlund

Premda hokejaška javnost ne doživljava Amerikance i Fince kao velike suparnike, ove dvije reprezentacije su tijekom godina izgradile opsežnu povijest međusobnih susreta na svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama. U posljednjem desetljeću SAD i Finska sastale su se 13 puta od toga dvaput na olimpijskim turnirima. Uspješnija je bila momčad sa sjevera Europe koja je slavila osam puta. Četiri puta su pobijedili Amerikanci, a jedan susret završio je neodlučeno. Najčešći rezultat bio je 3:2. Čak šest utakmica je završilo ovim ishodom. Sticajem okolnosti za obje reprezentacije najvažnije pobjede u međusobnim utakmicama su se zbile na Olimpijskim igrama. Finska je pobjedom protiv SAD u četvrtfinalu turnira u Torinu 2006. napravila značajan korak prema srebrnoj medalji. Amerikanci su uzvratili četiri godine kasnije visokom pobjedom od 6:1 u polufinalu turnira u Vancouveru čime su osigurali finale i srebrnu medalju. Na svjetskom prvenstvu 2011. kojeg je osvojila Finska, ove dvije momčadi se nisu srele.

Dvoboj je počeo ispitivanjem snaga u kojem je trebalo osjetiti koliko je volje i mentalne energije preostalo kod suparnika. Prekršaj Selännea u četvrtoj minuti dao je priliku Amerikancima za rano vodstvo koje bi im pomoglo prevladati razočaranje zbog poraza u polufinalu. Međutim, Finci su se znalački obranili. U sedmoj minuti Jussi Jokinen ima sjajnu prigodu. Puca iz neposredne blizine, Quick je već svladan, ali Kessler na crti gola zaustavlja pak. Dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Pacioretty. Sada je do prednosti mogla doći Finska, ali ni Amerikanci nisu htjeli popustiti u otvaranju utakmice.

U 14. minuti Timonen je pratio protivničkog napadača u prodoru i svojom palicom pogurnuo ostatak slomljene palice. Suci su odmah reagirali i dosudili kazneni udarac za SAD. Izvođač je bio Kane čiji udarac bekhendom je poslao pak pokraj vrata tako da je velika američka prilika otišla u nepovrat. Pred sam kraj trećine prekršaj je napravio Salminen. Amerikanci su imali minutu vremena za vodstvo prije odmora no u svlačione se ipak pošlo bez pogodaka. Prvu trećinu su suparnici podijelili tako da je Finska imala više od igre u prvih deset minuta, dok su Amerikanci bili aktivniji u drugom dijelu trećine.

Prvi pogodak postignut je na samom početku druge trećine. Korpikoski je osvojio pločicu na ogradi s desne strane i odmah uposlio Granlunda koji je jurio po sredini. Mladi as prebacuje pločicu nalijevo do legendarnog Selännea koji bekhendom šalje pak u mrežu pokraj Quicka koji nije postupio u skladu sa svojim prezimenom. Samo jedanaest sekundi kasnije američki vratar je ponovo morao vaditi pločicu iz mreže. Kontiola je uposlio Lehteru koji prolazi po lijevoj strani i ubacuje pločicu u sredinu odakle je Jussi Jokinen udarcem iz prve šalje iza Quicka. Izbornik Bylsma nije imao drugog izbora nego pozvati predah kako bi primirio svoje igrače prije nastavka susreta.

SAD je dobio novu pozivnicu za povratak u susret u 27. minuti kad je Kane krenuo sam prema golu, a Komarov mu slomio palicu. Dvostruki osvajač Stanleyevog pokala ponovo je krenuo na Raska. Finski vratar je već bio svladan, ali je pločica pogodila stativu. Prekršaj Backesa u 32. minuti mogao je već na polovici susreta zapečatiti sudbinu američkog sastava  no Fincima i dalje nije polazilo za palicom iskoristiti igrača više. Izdržavši ovu nepriliku Amerikanci su nastojali do kraja trećine barem smanjiti zaostatak kako bi si olakšali posao u trećoj trećini no finska obrana, predvođena Raskom, je svoj zadatak obavljala besprijekorno.

U petoj minuti posljednje trećine Kane je pošao na klupu za kažnjene. Njegova kazna je upravo isticala kad je Lepistö dugim dodavanjem uposlio Ruutua koji daje pak na plavu liniju za Hietanena. Finski branič je opalio i pogodio mrežu. Do kraja trećine ostalo je još 14 minuta, ali je postalo jasno da Amerikanci nemaju više ni mogućnosti niti volje za povratak u utakmicu. Dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Oshie. Nisu se Amerikanci branili ni punu minutu kad se Korpikoski našao iza gola te prebacio pločicu na drugu stranu do Granlunda. Uslijedilo je dodavanje pred gol za Selännea koji udarcem iz prve po drugi puta trese Quickovu mrežu.

Preostalih deset minuta Amerikanci bi bili najradije premotali no morali su pretrpjeti još jednu pločicu u svojoj mreži. Prekršaj je napravio Suter, a Finci su opet bili brzi i učinkoviti. Lehterä je u napadačkoj trećini odigrao dupli pas s Jussijem Jokinenom te dao pak na desnu stranu odakle ga je mladi branič Määttä zakucao u vrata. Do kraja susreta na klupi za kažnjene smo vidjeli i Kanea, a po istjeku vremena Finci su pohrlili jedan drugom u zagrljaj. Obranili su brončanu medalju iz Vancouvera i pružili zasluženi oproštaj velikanu Selänneu. Amerikanci se vraćaju u domovinu bez ičega. Za one koji već imaju srebro iz 2010. gubitak se možda i neće činiti dramatičnim, ali za koju godinu većina igrača će zažaliti što nisu "poginuli" na ledu u borbi za brončanu medalju.