Reprezentacija

Raspucani Britanci

wc18gbr25Hrvatsku juniorsku reprezentaciju očekuje nastup na svjetskom prvenstvu divizije IIA. Domaćin turnira je talijanski gradić Asiago, dom istoimenog kluba koji je poslije osam naslova prvaka Italije prešao u austrijsku ligu ICEHL. Uz talijansku reprezentaciju, Hrvatima će se sučeliti i juniori iz Kine, Nizozemske, Rumunjske i Velike Britanije. Upravo će britanski hokejaši biti prvi suparnik hrvatske reprezentacije na utakmici koja je zakazana za 13. travnja. Britanski juniori redovito nastupaju u diviziji IIA otkako je osnovana 2012. Najveći uspjeh reprezentacije s Otoka bilo je prvo mjesto 2018. poslije kojeg su Britanci "posjetili" viši razred natjecanja iz kojeg su ispali već na sljedećem prvenstvu. Velika Britanija je poslije dvogodišnje stanke uzrokovane strahom od širenja koronavirusa nastavila s natjecanjem u četvrtom razredu juniorskog hokeja u kojem je osvojila dvije brončane i jednu srebrnu medalju.

Domaćin prethodnog svjetskog prvenstva divizije IIA za juniore bilo je poljsko hokejaško središte Sosnowiec. Britanska reprezentacija je poslije dva uzastopna treća mjesta tražila priliku za napredak. Mladi hokejaši s Otoka su se već u prvoj utakmici sučelili s najtežom preprekom. Poljska reprezentacija je godinu dana ranije ispala iz divizije IB te je turnir na svom ledu htjela iskoristiti za brzi povratak u "treću ligu". Poljaci su, unatoč opreznoj igri, stekli dva gola prednosti u prvih deset minuta, a u završnici trećine su postigli i treći pogodak. Obostrano zatvorena igra obilježila je i drugih dvadeset minuta, ali su ovog puta britanski pucači bili uspješniji te su s dva zgoditka na sredini trećine uhvatili priključak s Poljskom. Velika Britanija se pogotkom na početku zadnje trećine vratila u utakmicu no time je samo potaknula Poljake na dodatni napor. Domaći su preuzeli inicijativu i sredinom trećine se vratili u vodstvo. Britanci su nekoliko minuta kasnije izjednačili no Poljska je ubrzo ponovo povela. Velika Britanija je u završnici trećine zaigrala sa šestoricom igrača no rizik se nije isplatio, jer su Poljaci pogotkom u praznu mrežu došli do pobjede od 6:4.

Britanci su se od uvodnog poraza oporavili pobjedom protiv Hrvatske s 4:2 o čemu ćemo detaljnije nešto kasnije, a poslije dana odmora novi protivnik bila je reprezentacija Srbije. Srbi su u prve dvije utakmice pretrpjeli teške poraze od Nizozemske i Poljske pa se nisu imali čemu nadati ni u ovom dvoboju. Britanci su u prvoj trećini potpuno nadigrali "orliće" ne dopustivši im nijedan udarac prema vratima. Međutim, srpski vratar je bio izuzetno raspoložen pa je unatoč kanonadi kojoj je bio izložen, tek u završnici trećine propustio dva paka iza sebe. Srbija se u nastavku susreta nešto bolje opirala no Britanci su i dalje držali inicijativu pa su sredinom trećine postigli i treći pogodak. Momčad s Otoka je u zadnjoj trećini popustila pritisak, ali je sredinom trećine ipak još jednom zatresla mrežu za konačnih 4:0.

Velika Britanija je novo odličje osigurala pobjedom nad Rumunjskom u četvrtom kolu. Rumunji su se dobro branili sve do sredine prve trećine kad britanski juniori prelaze u vodstvo. Rumunjska je izjednačila već u idućem napadu no britanski pritisak je u drugom dijelu trećine urodio plodom. Otočani su se prvo vratili u vodstvo, a krajem trećine odlaze na dva gola razlike. Britanci su početkom druge trećine još jednom zatresli mrežu, a onda aktivnom igrom održavali stečenu prednost. Rumunjska svoje prigode nije iskoristila, a Velika Britanija je u drugom dijelu trećine novim pogotkom osigurala bodove. Britanci su na početku zadnje trećine povećali razliku nakon čega su zagospodarili ledenom plohom. Rumunji su usprkos podređenom položaju, iskoristili priliku s igračem više na sredini zadnje trećine. Primljeni pogodak je "naljutio" Britance koji su u preostalom vremenu još tri puta pronašli put do mreže za konačnih 9:2.

Posljednje kolo donijelo je izravni okršaj za drugo mjesto između dvije momčadi koje su izgubile samo od Poljske. Očekivala se ravnopravna borba čiji je ishod trebao biti neizvjestan do kraja. Međutim, Britanci su za manje od sedam minuta triput zatresli nizozemsku mrežu od čega se "tulipani" više nisu oporavili. Ostatak prve trećine je protekao u ravnopravnoj borbi bez većih prigoda. Nizozemska se u nastavku susreta nadala vratiti u utakmicu no našla se u podređenom položaju. Naleti britanskih juniora nizali su se jedan za drugim, a nizozemski otpor je potrajao samo do sredine druge trećine. Momčad s Otoka je potom počela rešetati protivnička vrata postižući zgoditke kao na tekućoj vrpci. Britanci su na posljednji odmor otišli sa sedam golova razlike, a osmi zgoditak su postigli početkom zadnje trećine. Velika Britanija je zadržala inicijativu sve do kraja utakmice dopustivši protivniku samo počasni pogodak sredinom trećine. Britanci su srebrnu medalju obilježili devetim zgoditkom u završnici utakmice.


Mladi britanski hokejaši se natječu u zasebnim engleskim i škotskim ligama. Englezi imaju zasebne lige za igrače do 19 i do 18 godina, a Škoti nastupaju u ligi igrača do 19 godina. U engleskom prvenstvu hokejaša ne starijih od 18 godina nastupa 19 momčadi podijeljenih u skupine Sjever i Jug, dok Škoti imaju devet momčadi u prvenstvu hokejaša ne starijih od 19 godina. Međutim, igrači koje je izbornik pozvao pod zastavu "Union Jack"  radi nastupa u Asiagu uglavnom ne dolaze iz juniorskih natjecanja. Polovica ih nastupa u kanadskim ili američkim nižerazrednim juniorskim ligama, a devetorica su članovi seniorskih drugo ili trećeligaša iz liga NIHL i NIHL 1. Samo jedan od reprezentativaca se probio do krajnjeg cilja kojem realno mogu stremiti najbolji britanski juniori, mjesta u profesionalnoj ligi EIHL.

Jedini od trojice kandidata za mjesto između vratnica koji je nastupio za juniorsku reprezentaciju je 18-godišnji Ben Clarke-Leach. Visoki i snažni čuvar mreže cijelu je karijeru proveo u Swindon Wildcatsima čija se prva momčad natječe u drugoj britanskoj ligi NIHL. Prošle je sezone branio na dvije utakmice svjetskog prvenstva divizije IIA protiv Poljske i protiv Srbije na kojima je zaustavio 83,9% udaraca. Ove sezone je u za drugu momčad "divljih mačak" branio na 30 utakmica lige NIHL 1 odnosno treće lige na kojima je skupio 90,4% obrana. Konkurenciju bi mu trebao praviti vršnjak Alfie Blakeley koji je ove sezone debitirao za mladu reprezentaciju u diviziji IIA u kojoj je branio na jednoj utakmici. Mladi vratar je svoj razvoj započeo u Nottinghamu no posljednje tri godine brani u SAD gdje je u srednješkolskim i juniorskim ligama branio na 52 utakmice.

Britanska obrana neme previše međunarodnog iskustva. Ethan Hadden je jedini branič s dva nastupa na svjetskim prvenstvima. Prošle sezone je debitirao za juniorsku reprezentaciju kad upisuje prvu asistenciju, a ove sezone je po prvi put zaigrao i u dresu mlade reprezentacije u diviziji IIA gdje je ostao bez napadačkog učinka. Isprva se razvijao u rodnoj Škotskoj no posljednje tri godine nastupa u Sjevernoj Americi. Dvije sezone je igrao u Kanadi, a od jeseni 2024. je član akademije Atlantic Coast u SAD gdje je postigao 17 bodova u 60 utakmica. Finski Britanac, Noah Kääriäinen je hokejaški razvoj počeo u Manchesteru, a 2022. odlazi u zemlju svojih predaka u kojoj dvije godine igra u akademiji Ilves. Na početku sezone se vraća u domovinu gdje usporedno igra u tri lige. Najviše vremena proveo je u drugoligaškoj NIHL u kojoj je u dresu Telforda postigao 3 boda u 12 utakmica. Omaleni branič se iskušao i u profesionalnoj EIHL kojoj je odigrao jednu utakmicu za Manchester. Prošle sezone je u juniorskoj reprezentaciji postigao 2 boda.

Od braniča koji nisu dosad imali prilike braniti boje svoje zemlje na svjetskim prvenstvima izdvojit ćemo Joela Myersa, 17-godišnjaka koji je ove sezone napustio matični Swindon čije je boje branio u engleskim ligama U18 i U16. Član je američke momčadi Long Islands za koju nastupa u različitim natjecanjima u kojima je ukupno odigrao 51 utakmicu na kojima je postigao 26 bodova. Pregled britanske obrane dovršit ćemo Samuelom Millerom, još jednim 17-godišnjakom koji je odlučio ostati u Engleskoj. Hokejaški razvoj je počeo u Oxfordu, nastavio u Guilfordu, a posljednje dvije sezone brani boje Nothinghama. Za klub iz grada pokraj čuvene šervudske šume, pretežito je igrao u trećeligaškom okruženju NIHL 1 u kojem je nastupio na 17 utakmica bez napadačkog učinka. Snažni branič je nešto učinkovitiji bio u juniorskom prvenstvu u kojem je upisao 6 bodova u 7 utakmica.

Britanski napadači imaju daleko više iskustva od kolega iz obrane, jer su čak sedmorica prošle sezone debitirali u reprezentaciji pri čemu su dvojica bili vodeći strijelci u momčadi. Prvi od njih je Brynley Capps koji je prošle sezone s 11 bodova bio prvi strijelac britanske momčadi, a dva je upisao protiv Hrvatske. Visoki 17-godišnjak je ove sezone prvi put nastupio i u mladoj reprezentaciji za koju je postigao 3 boda. Član je Coventry Blazea za koji je u profesionalnoj ligi EIHL odigrao 42 utakmice na kojima je upisao prvu asistenciju. Njemu uz bok je njegov vršnjak, Jack Clarke koji je na svom debitantskom nastupu u juniorskoj reprezentaciji postigao 10 bodova. Budući da ima i kanadsko državljanstvo, hokejaški se razvija u Sjevernoj Americi gdje je igrao u raznim kanadskim nižerazrednim juniorskim ligama, a vrhunac dosadašnje karijere mu je 19 nastupa u jednoj od tri najjače juniorske lige na svijetu, kanadskom OHL-u. Ove sezone je visoki i snažni napadač debitirao i za mladu reprezentaciju za koju je u diviziji IIA postigao dva zgoditka.

Najviše reprezentativnog iskustva među britanskim napadačima ima 17-godišnji Connor Lee. Prošle sezone je prvo debitirao za mladu reprezentaciju u kojoj je ostao bez napadačkog učinka, a par mjeseci kasnije postiže 4 boda u dresu juniorske reprezentacije od kojih jedan Hrvatima. Na svjetskom prvenstvu divizije IIA mladih reprezentacija je nastupio i ove sezone, ali još uvijek čeka prvi bod. Hokejaši se razvijao uglavnom u Manchesteru za čiji je profesionalni klub debitirao u EIHL-u još prošle sezone. Ove sezone je odigrao 21 utakmicu EIHL-a i još 17 u kanadskoj nižerazrednoj juniorskoj ligi BCHL, ali nije uspio upisati nijedan bod. Iskustvo sa svjetskog prvenstva mladih reprezentacija ima i Josh Crawley. Omaleni 17-godipnjak je hokejaški razvoj počeo u Manchesteru, a poslije godine provedene u Kanadi, prošle se sezone vratio u domovinu. Premda je ove sezone upisao dva nastupa u EIHL-u, pretežito nosi dres Blackburna u trećoj ligi NIHL 1 u kojoj je postigao 20 bodova u isto toliko utakmica. Za juniorsku reprezentaciju je prošle sezone postigao 4 boda, od kojih jedan protiv Hrvatske, a ove sezone je na turniru divizije IIA mladih reprezentacija ostao bez napadačkog učinka.

Odličan je prošle sezone u debitantskom nastupu u juniorskoj reprezentaciji bio 17-godišnji Jordan O'Brien, jer je upisao čak 5 bodova. Poslije hokejaškog razvoja u Manchesteru, prije dvije godine odlazi u Kanadu gdje već treću sezonu igra u nižerazrednim juniorskim ligama. Joe Tomalin se nije odlučio na odlazak preko "bare", nego je ostao u domovini u kojoj je poslije razvoja u Chelmsfordu prošle sezone prešao u drugoligaša Romsforda. Ove sezone je u ligi NIHL odigrao 39 utakmica na kojima je postigao 4 boda, a još uvijek čeka prvi nastup u dresu Cardiffa u EIHL-u. Prošle sezone je za juniorsku reprezentaciju postigao 3 boda.


Hrvatski i britanski juniori imaju dugu povijest međusobnih susreta u diviziji IIA. Britanci su 2012. slavili sa 6:0 u Heerenveenu, a Hrvatska je godinu dana kasnije uzvratila s 5:3 u Tallinnu kad smo osvajanjem srebrne medalje ostvarili uspjeh koji nismo ponovili sljedećih deset godina. Hrvatski hokejaši su 2014. nanijeli Britancima jedan od najtežih poraza na njihovom ledu svladavši ih sa 7:1. Velika Britanija je uzvratila istom mjerom u Tallinnu 2015. U Brašovu smo godinu dana kasnije ponovo izgubili sa 7:1, a poraz od 6:3 u Južnoj Koreji gurnuo nas je u diviziju IIB u kojoj smo ostali sve do 2023. Hrvatska je na prvenstvu u Beogradu pregazila Otočane s glatkih 7:0 i srebrnim odličjem ponovila najveći uspjeh juniorske reprezentacije. Prošle godine smo se sučelili Velikoj Britaniji u drugom kolu turinira divizije IIA. Britanci su na otvaranju natjecanja izgubili od Poljske sa 6:4, a mi od Rumunjske s 3:2.

Suparnici su vodili ravnopravnu borbu tijekom prve trećine u kojoj su Britanci poveli u desetoj minuti zgoditkom Crawleya. Hrvatska odgovara samo dvadeset sekundi kasnije preko Kurjakovića. Prilike su se nizale na obje strane, a u 18. minuti Patrik Marojević dovodi Hrvatsku u vodstvo. Velika Britanija je u nastavku susreta zagospodarila ledenom plohom pa su Hrvati bili prisiljeni na obranu. Slade je izdržao pravu kanonadu prema svojim vratima popustivši samo u 34. minuti u kojoj Capps brojčanu prednost pretvara u zgoditak. Momčad s Otoka je imala više od igre i u posljednjoj trećini no Hrvati su održavali rezultatsku ravnotežu sve do 52. minute u kojoj Kay pogađa mrežu s igračem više. Hrvatska je imala vremena za povratak u utakmicu, ali se nije uspjela nametnuti protivniku koji u 57. minuti potvrđuje pobjedu drugim zgoditkom Kaya. Velika Britanija je na tragu prve pobjede nanizala još tri uspjeha te se okitila srebrnim odličjem. Hrvatska je potom upisala i poraz od Nizozemske, ali se spasila od ispadanja svladavši Srbiju u četvrtom kolu za konačno peto mjesto.

Velika Britanija bi se rado uvrstila u viši razred natjecanja no gotovo uvijek se u konkurenciji nađe najmanje jedna momčad koja po svemu zapravo "ne pripada" u diviziju IIA i preko koje Britanci u pravilu zapnu. Prošle godine su to bili Poljaci, pretprošle Litvanci, a prije njih Koreja i Estonija. Premda u Velikoj Britaniji djeluje puno klubova što otvara i više nego dovoljno mjesta za igru i razvoj najboljih juniora, Britanci jednostavno nemaju dovoljno nadarenih igrača koji bi im omogućili da se ravnopravno natječu sa zemljama poput Estonije ili Litve koje, usprkos maloj osnovici "šiju" Veliku Britaniju u juniorskom hokeju. Iako sve više Britanaca odlazi u Kanadu ili SAD radi naprednog hokejaškog razvoja, ipak se radi o nižerazrednim "plati pa igraj" ligama poslije kojih se igrači najčešće vraćaju u domovinu igrati u drugoj ligi NIHL.

Britanci će turnir u Asiagu otvoriti utakmicom protiv Hrvatske u kojoj se nadaju pobjedi. Slijedi im Nizozemska koju u pravilu pobjeđuju, a nakon dana odmora će odmjeriti snage s Kinom za koju se nikad ne zna koliko će biti jaka (ili slaba). U četvrtom kolu je suparnik Rumunjska, a na kraju prvenstva slijedi "poslastica", okršaj s prvim favoritom turnira, domaćinom Italijom. Budući da su Talijani "zalutali" u diviziju IIA, Britanci realno mogu ciljati ponavljanje uspjeha iz 2024. odnosno osvajanje srebrne medalje. Velikoj Britaniji neće nedostajati paljbene moći, ali je upitno hoće li obrana i vratari moći pratiti navalu. Hrvatskoj će za uspjeh protiv Velike Britanije trebati raspoloženi vratar i disciplinirana igra u obrani koja neće ostavljati strijelcima poput Cappsa i Clarkea prostor za udarac. Britanski vratari i obrana nemaju previše iskustva i ako bi ih se moglo "načeti", Britanci bi mogli ostati bez samopouzdanja koje ih je znalo napuštati u okršajima s hrvatskom reprezentacijom.

 

Korištenjem naše stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke funkcionalnosti Vam neće biti dostupne." Learn more".

EU Cookie Directive Module Information