Odluka u raspucavanju

Lit Hrv 2Hrvatska ženska reprezentacija se već na početku turnira sučelila s jednim od izravnih suparnika u borbi za prvo mjesto. Reprezentacija Litve je prošle godine ispustila prvo mjesto tek u posljednjem kolu pa je u Zagreb stigla sa željom da ove godine popravi učinak. Domaći sastav je tijekom prvih dvadeset minuta imao više od igre, ali inicijativu nije uspio pretvoriti u prednost pa se na prvi odmor pošlo netaknutih mreža. Hrvatice su bile nešto bolje i u nastavku susreta što su naposljetku okrunile u drugom dijelu trećine. Hrvatska je održavala stečenu prednost sve do pred kraj trećine kad su Litvanke iskoristile igrača više za izjednačenje. Treća dionica dvoboja donijela je obostrano otvorenu igru u kojoj su i jedne i druge tražile pobjedonosni pogodak. Unatoč većem broju prigoda, mreže se nisu tresle pa se morao igrati produžetak. Hrvatska je u dodatnom vremenu iznudila prekršaj protivnica pa je posljednje dvije minute produžetka imala brojčanu prednost koju ipak nije uspjela iskoristiti. Litva je u raspucavanju postigla pogodak iz prvog pokušaja poslije kojeg ni jedna niti druga reprezentacija nije uspjela iskoristiti kazneni udarac pa je reprezentacija s Baltika proslavila prvu pobjedu na turniru.

Hrvatska 4 min

Litva: Beličenkaite, Norkuniene - Kukanova, Tučiute, Rastenyte, Miuller, Petrauskaite - Karpavičiute, Rakauskaite, Burneikaite, Jasinevičiute, Griniute - Jatkevičiene, Jakavičiene, Bazevičiute, Zakharchenko, Maleckiene - Vincaityte, Rastenyte, Jasaite. Izbornik: Baltrukonis

Hrvatska: Baždar, Kolar - Stiperski P., Primužak, Matak, Čavka, Marinković - Vrbančić Fabić, Lončarević, Bauman, Stolar, Vukelić - Pudina, Goršić, Stiperski M., Vugić, Vlašić - Malek, Špigelski, Šnajder. Izbornik: Valenčić

Svjetsko prvenstvo u Zagrebu otvorile su hokejašice Ukrajine i Bugarske. Ukrajinke su opravdale ulogu favorita slaveći pobjedu od 9:1. Ukrajina je od početka susreta preuzela inicijativu i do sredine prve trećine dvaput zatresla mrežu. Bugarske se hokejašice nisu predavale pa su u drugom dijelu trećine iskoristile jednu od prigoda za smanjenje zaostatka. Ukrajina je brzo odgovorila trećim zgoditkom pa se na prvi odmor pošlo s dva gola razlike u korist ukrajinskih hokejašica. Druga trećina nije donijela promjenu u odnosu snaga. Ukrajinke su početkom trećine povećale prednost, a do sredine druge trećine su još jednom zatresle mrežu. Bugarska se sve teže opirala protivnicama, a njen otpor se urušio u drugom dijelu trećine u kojem su još tri paka završili u bugarskoj mreži. Posljednja trećina je donijela tako zvano "premotavanje" u kojem su i jedan i drugi sastav čekali da vrijeme što brže prođe. Ukrajina je imala više od igre što je okrunila pogotkom u uvodnim minutama trećine za konačnih 9:1.

Rumunjska se u drugoj utakmici dana sučelila novakinjama u ovom razredu natjecanja, reprezentaciji Srbije. Srpkinje su se u prvih dvadeset minuta ravnopravno nosile s favoriziranim suparnicama u svim elementima izuzev učinkovitosti u napadu. Rumunjke su prvi put pronašle put do mreže sredinom prve trećine samo da bi prednost povećale u roku od 11 sekundi. Rumunjska je u završnici trećine povećala prednost i praktički osigurala pobjedu. Rumunjke su u nastavku dvoboja pojačale tempo što je Srbija sve teže mogla pratiti. Rumunjska je svoju bolju igru okrunila s još dva zgoditka, po jednim u svakom dijelu druge trećine. Srpske su hokejašice u zadnjoj trećini krenulu potpuno otvoreno, ne bi li postigle barem počasni pogodak. Time su samo otvorile prolaz prema svojim vratima što su Rumunjke dvaput iskoristile u završnici utakmice. Srbija je na kraju ostala bez postignutog pogotka, dok su rumunjske hokejašice slavile pobjedu od 7:0 na otvaranju turnira.

Litvanke su dobile odličnu priliku za vodstvo već u drugoj minuti u kojoj je na klupu za kažnjene sjela Malek. "Crvene" su tražile priliku za pogodak s igračicom više no hrvatska obrana se oduprla svim pokušajima protivnica da pronađu put do mreže. Litva je nastojala zadržati napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu no Hrvatska je ubrzo uspostavila ravnotežu u igri. Hrvatice su počele nizati prigode i s vremenom preuzimati inicijativu. Litva je također koristila svaku priliku za prolaz prema hrvatskim vratima no obje čuvarice mreže su bile raspoložene za igru. I Baždar i Beličenkaite su zaključale svoja vrata pa su unatoč brojnim prigodama na obje strane, mreže ostale mirovati sve do završetka trećine. U litvanskom taboru su mogli biti zadovoljniji ishodom, jer je Hrvatska imala više od igre, ali nije uspjela svoju premoć pretvoriti u makar minimalno vodstvo.

Nastavak susreta nije donio promjenu u odnosu snaga. Domaće hokejašice su i dalje imale nešto više od igre, ali je i protivnički sastav imao svoje prigode za prelazak u vodstvo. Vrijeme je prolazilo, a stanje na semaforu je bivalo jednako kao i na početku. Prekršaj Kukanove u 29. minuti dalo je Hrvaticama priliku narušiti rezultatsku ravnotežu. "Bijele" su krenule prema vratima Litve, ali im nije polazilo za rukom pronaći put do mreže. Hrvatska je ipak zadržala inicijativu i nakon izjednačenja snaga na ledu što je naposljetku urodilo plodom. Bauman je u 34. minuti postigla prvi hrvatski pogodak na turniru i dovela našu reprezentaciju u vodstvo. Domaće hokejašice su uspješno održavale stečenu prednost sve do pred kraj trećine. Prekršaj Vrbančić Fabić je u 40. minuti ostavio Hrvatsku s igračicom manje. Litvanke su za manje od trideset sekundi nadmudrile protivničku obranu pa je poslije kombinacije Petrauskaite i Tučiute, Bazevičiute preciznim udarcem poravnala omjer. Suparnice su šest sekundi kasnije pošle na drugi odmor, a Litvanke su ponovo bile u boljem raspoloženju.

Posljednja trećina je donijela obostrano otvorenu igru. I jedne i druge su tražile pobjedonosni pogodak koji bi ih poštedio neizvjesnosti produžetka. Prigode su se nizale jedna za drugom, ali su obje vratarice izlazile na kraj sa svakom prijetnjom. Prekršaj Kukanove u 44. minuti je "bijelima" dao priliku da prijeđu u vodstvo i otežaju pritisak na leđima Litvanki. Međutim, litvanska obrana na čelu s raspoloženom Beličenkaite je izdržala sve izazove. "Crvene" su ubrzo uspostavile ravnotežu u igri no u 49. minuti su ponovo ostale s igračicom manje. Na klupu za kažnjene je sjela Jakavičiene. Bila je to sjajna prilika za Hrvatsku, ali našim hokejašicama ni "treća nije bila sreća". Ulazak u drugi dio trećine je unio dodatni oprez u igru oba sastava. Odjednom ni jedne niti druge nisu htjele riskirati bod koji su imale u džepu. Hrvatski izbornik je u 59. minuti pozvao pola minute predaha. Budući da pogodaka nije bilo ni u preostalom vremenu, morao se igrati produžetak.

Hrvatska je bolje izgledala u dodatnom vremenu, a posebno kad je dvije minute prije kraja produžetka isključena Jasinevičiute. Litvanska vrata su se našla pod opsadom, a čuvarica mreže pod pravom kanonadom "bijelih". Udarci su sijevali sa svih strana no Beličenkaite je nepokolebljivo branila svoju mrežu. Litvanski izbornik je 32 sekunde prije kraja produžetka pozvao pola minute predaha kako bi odmorio svoje igračice. Potez je urodio plodom pa su "crvene" izborile raspucavanje. Prva izvođačica za Litvu bila je Rastenyte koja je uspjela izvući Baždar iz ravnoteže i potom ubaciti pak u mrežu. Budući da nijednoj od pet Hrvatica ni preostalim Litvankama nije pošlo za rukom pogoditi mrežu, Litva je jedinim iskorištenim kaznenim udarcem došla do prve pobjede na turniru. Djevojke s Baltika su upisale dva, a Hrvatskoj ostaje jedan bod poslije prvog kola svjetskog prvenstva.