Spasili se u posljednjem trenutku

IHL Czv Sis 230218Četvrtfinale doigravanja je počelo uspješno za dva hrvatska predstavnika. Zagrepčani su neočekivano slavili u Kranju, a Sisak je upisao treću ovosezonsku pobjedu nad Beograđanima. Prva trećina je donijela ravnopravnu borbu u kojoj ni jedni niti drugi nisu pronašli put do mreže. Suparnici su u nastavku dvoboja zaigrali još otvorenije no mreže su mirovale sve do završnice druge trećine u kojoj Crvena zvezda postiže vodeći pogodak. "Crveno-beli" su u posljednjoj trećini imali nešto više od igre, premda su i gosti imali svoje prigode. Raspoloženi vratari nisu dopustili prolaz nijednom paku. Kad se već činilo da će domaći upisati prvu pobjedu nad "vitezovima", gosti su u posljednjoj minuti uspjeli izjednačiti. Produžetak je donio obostrano napadačku igru, jer nijedna momčad nije priželjkivala odluku u raspucavanju. Budući da pogodaka nije bilo, ipak se moralo raspucavati za pobjednika. Siščani su bili uspješniji pa su na putu doma mogli proslaviti važnu pobjedu.

Sisak 10 (Bebek) min

Crvena zvezda: Stepanović, Ristić - Podunavac, Novaković U., Leštarić, Dragović, Španjević - Degtjarjev,
Mladenović,Novaković P., Gvozdenović, Dinić - Sinicjin, Milošević, Kravljanac, Ščenkov, Zwick - Nikolić. Trener: Kosović

Sisak: Anderson, Batnožić - Puzić, Wilk, Schovanek, Malenica, Dobrić - Đerek, Bezuk, Ikanović Šilhan, Jarčov, Ličina - Domitrović, Baždar, Bebek, Čanić, Selitaj - Kralj, Krikšić, Vragolović, Bujger. Trener: Dejanović

Crvena zvezda je nakon registriranja neodigranih utakmica završila na trećem mjestu s 32 boda, jednim manje od Triglava i jednim više od Slavije. Beograđani su posljednje dvije utakmice u redovnom dijelu natjecanja odigrali upravo protiv Siska, svog suparnika u četvrtfinalu doigravanja. "Crveno-beli" su obje utakmice odigrali u gostima i izgubili obje, prvu s 4:3, drugu s 5:3. Daleko najuspješniji među zvezdašima je Dragović s 26 bodova, a slijede ga Španjević i branič Uglješa Novaković sa po 14 bodova. Leštarić i branič Podunavac su skupili po 12 bodova. Vratar Ranković je zaustavio 92,12% udaraca. Trener Kosović je na početku doigravanja imao na raspolaganju 16 igrača i dvojicu vratara. Momčad je bila izuzetno oslabljena izostankom vratara Rankovića, a od standardnih prvotimaca nedostajali su branič Anić i Stojanović te napadači Mitrović i Tutarikov.

Sisak je u doigravanje ušao sa šestog mjesta. "Vitezovi" su na kraju osvojili 22 boda u 16 utakmica, pet manje od Jesenica i četiri više od zagrebačke selekcije. Siščani su redovni dio natjecanja odigrali u promjenljivoj formi. Dvije su utakmice izgubili u produžetku, od Triglava u Kranju i Jesenica kod kuće, ali su zato dvaput svladali Crvenu zvezdu što ih je napunilo samopouzdanjem prije početka četvrtfinalnog dvoboja protiv "crveno-belih". Schovanek je s 22 boda najučinkovitiji u sastavu, ispred Dobrića sa 16 i Čanića s 14 bodova. Najuspješniji među braničima je Puzić s 10 bodova. Vratar Anderson je u 16 nastupa skupio 91,49% obrana. Siščani su u Beograd stigli s čak 19 igrača i vratarskim dvojcem. U sastavu nije bilo braniča Komljenovića te napadača Platužića ni Lulića.

Nakon početnog ispitivanja snaga prvi je protivničkim vratima zaprijetio Sinicjin, udarcem s plave linije u trećoj minuti. Gosti su odgovorili minutu kasnije pokušajem Malenice s desnog krila. Čanić je u šestoj minuti udarcem s plave linije natjerao Stepanovića na obranu. Vratar "crveno-belih" se minutu kasnije nije najbolje snašao kod pokušaja Dobrića iskosa s lijeve strane. "Bijeli" su u sedmoj minuti još jednom zaprijetili vratima domaćih. Bezuk i Schovanek su tijekom protunapada razmijenili nekoliko dodavanja prije nego što je potonji pucao iz sredine u dobro postavljenog Stepanovića. Zvezda je uzvratila protuakcijom koju završava Dinić udarcem s lijeve strane. Dinić je u nastavku napada gađao i iz sredine no Anderson se nije dao iznenaditi. Vratar gostiju je bio siguran i kod udarca Ščenkova iz sredine u osmoj minuti.

Beograđani su minutu kasnije imali veliku priliku kad je Leštarić sdesna ubacio pak pred vrata, a Dragović iz blizine za malo promašio vrata. Podunavac je u desetoj minuti iskušao svoj udarac s plave linije, a u idućem napadu Petar Novaković tuče iz sredine no Anderson odlično brani. Isključenje Uglješe Novakovića je u 12. minuti dalo gostima priliku za prelazak u vodstvo. Dobrić je prvi zaprijetio udarcem sdesna no Stepanović je bio siguran. Vratar domaćih je minutu kasnije zaustavio i oštar udarac Jarčova s plave linije. Siščani su zadržali inicijativu sve do izjednačenja snaga na ledu, ali bez novih prigoda. Uglješa Novaković je svoj povratak u igru obilježio snažnim udarcem slijeva u 15. minuti koji je Anderson uspio ukrotiti. Zvezda je nastavila s pritiskom pa je Leštarić minutu kasnije pronašao Španjevića pred vratima kojem nije pošlo za rukom iz neposredne blizine ugurati pak u mrežu.

Leštarić se u 17. minuti uputio sam prema vratima, ali ga je Puzić sustigao i u zadnjem trenutku izbio pak. Malenica se na drugoj strani uskoro našao sam pred vratima no Stepanović mu je izbio pak prije nego što je stigao pucati. "Vitezovi" uzvraćaju minutu kasnije pokušajem Schovaneka s desnog krila. Stepanović kratko odbija pak u sredinu do Bezuka, a odmah poslije brani i odbijanac. Leštarić je u 20. minuti protunapad završio udarcem s plave linije, a na drugoj strani Stepanović izbija pak ispred Malenice pred vratima. Posljednju prigodu u trećini je imao Dragović čiji topovski udarac slijeva Anderson krajnjim naporom brani. Prvih dvadeset minuta obilježila je ravnopravna borba u kojoj su i jedni i drugi imali svoje prilike za pogodak no raspoloženi vratari nisu dopustili nijednom paku iza sebe. Bilo je jasno da suparnike čeka još barem 40 minuta velike borbe za prvu pobjedu u četvrtfinalu doigravanja.

Domaći su prvi zaprijetili u nastavku susreta udarcem Dinića s desnog krila. Anderson je bio na mjestu, jednako kao i minutu kasnije kod pokušaja Zwicka s druge strane. Udarac Kravljanca s desnog krila u 24. minuti je bio opasniji po vrata "bijelih" no američki vratar je i dalje bio na visini zadatka. Kanonadu "crveno belih" je nastavio Uglješa Novaković udarcem iz sredine. Siščani su prvi put došli do izražaja tek kad je Krikšić rukom spriječio ispucavanje paka od strane Stepanovića i potom ga udarcem sdesna natjerao na obranu. Gosti su ponovo bili u obrani minutu kasnije kad je s plave linije potegao Podunavac. Anderson je zaustavio i dalekometni pokušaj Mladenovića u 26. minuti. Naleti Beograđana nisu jenjavali no nikako nisu pronalazili put do mreže. Wilk je u jednom od rijetkih protunapada opalio iskosa s desne strane u 27. minuti, a Stepanović odbija pak do Ličine koji iz blizine puca pored vrata. Zvezda se brzo vratila u napad pa je Mladenović minutu kasnije udarcem slijeva natjerao Andersona na još jednu obranu.

Vrsni vratar "bijelih" je malo kasnije zaustavio i opasan pokušaj Dragovića iz sredine. Podunavac je "šlencom" s plave linije pogodio stativu, a u nastavku akcije Anderson brani bekhend Dragovića iz blizine. Krikšić se u 29. minuti još jednom našao u protunapadu no njegov udarac sdesna nije pronašao put do mreže. Stepanović je malo kasnije zaustavio i bekhend Selitaja s desnog krila. Malenica je u 30. minuti napravio prekršaj, a Petar Novaković se tijekom isključenja sa zadrškom probio do vrata i ostavio pak za Mladenovića koji puca iz blizine. Anderson je ponovo bio siguran, a njegova momčad je ostala s igračem manje. "Crveno-beli" su isprva postavili igru u napadačkoj trećini, ali im nije uspjelo ozbiljnije ugroziti protivnička vrata. Sisak je aktivnom obranom zatvarao prostor za udarac, a Jarčov je u 31. minuti opasno zaprijetio udarcem slijeva. Beograđani su odgovorili nizom kratkih dodavanja na kraju kojeg Španjević tuče iz sredine u dobro postavljenog Andersona. Sjajni Amerikanac se ponovo istaknuo na istjeku kazne kad je obranio snažni "šlenc" Dinića iz sredine.

"Bijeli" su zaprijetili netom po izjednačenju snaga na ledu. Jarčov je opalio iz sredine, a Stepanović sačuvao svoju mreže netaknutom. Vratar domaćih je bio siguran i u 34. minuti kad je s plave linije tukao Domitrović. Dobrić je malo kasnije također gađao sdesna u dobro postavljenog vratara domaćih. Podunavac je malo kasnije na drugoj strani udarcem s desnog krila zaposlio Andersona. Crvena zvezda je svoju bolju igru u drugoj trećini okrunila zgoditkom u 37. minuti. Dinić se izborio za pak iza gola odakle je bekhendom vratio pak u sredinu. Tu se našao Gvozdenović koji spušta pločicu natrag za usamljenog Dinića pred vratima koji nesebično upošljava Petra Novakovića na desnoj strani koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Gosti su u završnici trećine pokušali na brzinu izjednačiti. Wilk je u 39. minuti pucao s lijevog krila, a Stepanović je bio siguran. Wilk je minutu kasnije još jednom gađao iz daljine, ali se vratar domaćih nije dao iznenaditi. Bebek je zbog prigovora zaradio disciplinsku kaznu 17 sekundi prije završetka trećine, a Čanić je u posljednjim trenucima tukao s lijeve strane u sigurnog Stepanovića. Zvezdaši su pred posljednju trećinu stekli minimalnu prednost no ishod je i dalje bio potpuno neizvjestan.

Suparnici su u posljednju trećinu ušli kao da se radi o prvoj. Uvodne minute trećeg dijela susreta obilježila je obostrano oprezna igra tako da smo prvu prigodu čekali do 44. minute u kojoj je Čanić tukao s lijevog krila. Selitaj je minutu kasnije pucao iskosa s desne strane no Stepanović je bio na mjestu. Beograđani su odgovorili bekhendom Podunavca iz sredine u 46. minuti, a poslije odbijanca pak dolazi do Petra Novakovića čiji projektil s plave linije Anderson brani. Vratar "bijelih" je minutu kasnije imao poteškoća s oštrim udarcem Zwicka s lijevog krila. Napadač domaćih je minutu kasnije imao još bolju priliku kad je Ščenkova primio pak pred vratima i neometan pucao pored vrata. "Vitezovi" su rijetko dolazili u prilike, ali je Bezuk opasno zaprijetio udarcem iz daljine u 49. minuti. Đerekov pokušaj s plave linije je malo kasnije zamalo iznenadio Stepanovića. Đerek se potom odvažio i na udarac s crvene linije no Stepanović je ovog puta bio spreman. Sisak je na ulasku u drugi dio trećine i dalje bio u zaostatku pa nije više imao što čekati.

Selitaj je u 51. minuti zapucao s plave linije, a vratar "crveno belih" upisao još jednu obranu. Siščanima je trebao pogodak, ali su se ograničili na pokušaje iz daljine. Wilk je u 53. minuti gađao s crvene linije s čim je Stepanović znao izaći na kraj. Beograđani su nastojali zatvoriti utakmicu aktivnom igrom čuvajući minimalno vodstvo. Gvozdenović je u 54. minuti osvojio buli u napadačkoj trećini i odmah potom zaprijetio udarcem iskosa s lijeve strane. Zvezdaši su aktivnom igrom držali pak u napadačkoj trećini i trošili vrijeme. Mladenović je u 55. minuti udarcem s plave linije natjerao Andersona na još jednu obranu. Gosti su se potom trgnuli pa je Selitaj poslije akcije Puzića pucao iz neposredne blizine no Stepanović je bio na mjestu. Puzić je u 56. minuti ponovo bio na sceni kad je udarcem iskosa s desne strane pokušao iznenaditi vratara "crveno-belih". Sisak je u tim trenucima krenuo u ofenzivu ne bi li došao do izjednačenja i produžetka. Jarčov je u 57. minuti uputio neugodan udarac s plave linije. Domaći odgovaraju minutu kasnije oštrim udarcem Petra Novakovića s desnog krila.

Bezuk je na drugoj strani opalio iz desnog kuta, a Stepanović upisao odličnu obranu. Trener Siska je potom, dvije i pol minute prije kraja trećine, pozvao pola minute predaha. Anderson je minutu i dvadeset sekundi prije kraja trećine ustupio mjesto šestom igraču. Međutim, sisački vratar se ubrzo morao vratiti u igru. "Vitezovi" ipak nisu gubili nadu pa su u zadnjoj minuti opsjedali protivnička vrata. Dobrić je s plave linije odigrao dupli pas s Čanićem na lijevom krilu, a potom poslao pak iza gola u desni kut do Schovaneka. Prvi strijelac "bijelih" vraća pak iza gola do Čanića koji ga vraća u sredinu prema Dobriću. Napadač gostiju ostavlja pak Jarčovu koji tuče "bendijem" s plave linije, a Schovanek vješto skreće pak u mrežu. Siščani su u posljednjem trenutku izbjegli poraz. U preostalom vremenu su prvo Bebek s plave linije, a potom Dinić s crvene pokušali promijeniti omjer. Nisu imali uspjeha pa se utakmica imala nastaviti produžetkom.

Dodatno vrijeme je donijelo već uobičajeno nadmudrivanje, naguravanje i manjak hokeja. Siščani su isprva bili aktivniji pa je Jarčov u 62. minuti svojim prodorom iznudio prekršaj Dinića. Gosti su sada krenuli po pobjedu no njihovi udarci su završavali ili u bloku ili pored vrata. Naposlijetku se Jarčov probio kroz "crveno-bele" i u 63. minuti pucao iz blizine no Stepanović je bio siguran. Beograđani su se na kraju obranili zahvaljujući nepreciznosti "bijelih".  Suparnici su zaigrali sa po trojicom igrača tek u zadnjih tridesetak sekundi produžetka u kojima više nije bilo prigoda. Odluka o pobjedniku je imala pasti tek u raspucavanju. Uglješa Novaković je bio prvi izvođač za domaće. Krenuo je ravno prema vratima i pokušao bekhendom iz blizine svladati Andersona, ali bez uspjeha. Schovanek se približio sdesna, a onda udarcem iz sredine pogodio mrežu. Dragović je vijugao prema vratima, a onda udarcem iz blizine prebacio gol. Bebek se približio s lijeve strane, a potom udarcem iz sredine pogodio stativu.

Anderson je obranio Dinićev udarac slijeva po ledu, a Dobrić je tukao sdesna pored gola. Leštarić se približio s desne strane i pucao iz sredine no Anderson je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Malenica je mogao riješiti utakmicu udarcem iz sredine, ali se pak od Stepanovićeve palice odbio na gol. Na Petru Novakoviću je bio veliki teret. U jednom trenutku je zamalo izgubio kontrolu nad pakom, a kad je pucao bekhendom pak je odletio pored vrata. Sisak je dobio prvu utakmicu četvrtfinala doigravanja u Beogradu i time oduzeo zvezdašima prednost domaćeg leda. Uz pobjedu zagrebačke selekcije u Kranju, hrvatski hokej je upisao još jednu važan uspjeh u doigravanju IHL-a. Jasno, dvoboji su tek počeli, ali svejedno imamo pravo na optimizam.