Međunarodni hokej

Težak poraz u Kaunasu

KonZgbKau01Hrvatski prvak Zagreb je u prvoj utakmici prvog kruga Kontinetalnog kupa pretrpio težak poraz od predstavnika Litve, Kaunas Cityja. Protivnička momčad koja se natječe u zajedničkoj latvijsko-litvanskoj ligi je međunarodni sastav u kojem igraju ukrajinski i litvanski reprezentativci kao i češki igrači s prvoligaškim iskustvom. Zagrebaši su od samog početka bili u podređenom položaju, a njihova obrana se držala samo do šeste minute u kojoj je protivnik dvaput zatresao mrežu. Kaunas je do kraja prve trećine postigao još tri pogotka čime je riješio pitanje pobjednika. "Veprovi" su i drugu trećinu uglavnom proveli u obrani. Kaunas je do sredine trećine još četiri puta zatresao mrežu pa se činilo da Zagrepčanima prijeti pravi potop. Litvanski sastav je u drugom dijelu trećine popustio pritisak pa se Zagrebova mreža nije tresla sve do završetka trećine. Posljednja trećina je u najvećoj mjeri protekla u "premotavanju". Kaunas je s još dva zgoditka postavio konačnih 11:0. U drugoj utakmici dana, estonski Panter je pregazio islandski Skautafelag Reykjavikur s 14:0.

Zagreb - Kaunas City 0:11 (0:5, 0:4, 0:2)

Kaunas 6 min

Zagreb: Troha, Bujanić - Slovinac, Kegalj, Jarčov, Jović, Novotny - Alić, Vedlin, Zovko H., Zovko B., Ljubičić - Srketić, Zlatar, Svjetličić Fi., Stipković, Kaleb - Radonić, Svjetličić Fr., Bokšić, Klobučar. Trener: Bregant

Kaunas City: Pisarenko, Petiul - Gabduljin, Gusevas, Hončarenko, Ružnikov, Žukauskas - Hrubo, Klinecky, Machač, Hudak, Machala - Eklund, Suškov, Grybauskas, Ivaščenko, Bakus - Nemanis, Semenenko, Čyvas. Trener: Viter

Hrvatski prvaci su isklizali s gotovo pune četiri petorke odnosno s 19 igrača i dvojicom vratara. Među njima su bila četiri reprezentativca s posljednja dva svjetska prvenstva Kegalj, Jović, Vedlin i Alić te tri člana mlade reprezentacije Slovinac, Hrvoje Zovko i Ljubičić. Treneru Bregantu su ipak nedostajali neki od igrača koji su znatno doprinijeli osvajanju naslova prvaka poput Čizmadije, Tibora Stančića i Guimonta. Želja zagrebaša bila je pružiti što bolju igru i, ako se ukaže prilika, izboriti za mjesto koje vodi u sljedeći krug natjecanja. "Veprovi" su bili svjesni svojih mogućnosti, ali su informacije o snazi suparnika bile minimalne, sve dok se nije stekao uvid u protivničke sastave.

Zagrebov protivnik, Kaunas City, je novi klub, osnovan 2021. U prvoj sezoni se natjecao u litvanskom prvenstvu u kojem je osvojio treće mjesto. Godinu dana kasnije ulazi s Energijom i Hockey Punksima u zajedničku ligu sa šest latvijskih klubova. Kaunas je u zajedničkoj ligi osvojio šesto mjesto po čemu je bio najuspješniji od tri litvanske momčadi. Kaunas u svojim redovima ima čak 13 stranaca od kojih su protiv Zagreba isklizala šestorica Ukrajinaca, tri Čeha, dvojicu Slovaka te po jednog, Kazahstanca i Šveđana. Vratar Pisarenko i napadač Ružnikov su ukrajinski reprezentativci, češki napadač Machala je odigrao 90 utakmica u Extraligi, a slovački napadač Hudak je odigrado pedesetak utakmica u francuskoj prvoj ligi. Od litvanskog dijela momčadi, branič Gusevas i napadač Žukauskas su nosili dres reprezentacije.

Kaunas je prvi zaprijetio dalekometnim udarcem Gusevasa u prvoj minuti. Domaći su potom nekoliko puta za redom skrivili zabranjeno ispucavanje no “crvenima” nije polazilo za rukom uputiti udarac. Novu prigodu smo čekali do treće minute u kojoj je Gabduljin opalio s plave no Troha je ponovo bio siguran. Machala je minutu kasnije poslije brze akcije tukao slijeva, ali je zagrebački vratar bio na mjestu. Troha je zaustavio i projektil Klineckog s plave linije u petoj minuti. Kanonadu prema vratima “crvenih” nastavio je Gusevas udarcem slijeva početkom šeste minute. “Bijeli” su malo kasnije iz protunapada prešli u vodstvo. Ružnikov je osvojio pak poslije gužve u desnom kutu svoje trećine i poslao pak iza gola do Gusevasa. Branič domaćih je dugom dijagonalom pronašao Ružnikova na plavoj liniji koji potom ostavlja pak Žukauskasu. Litvanski reprezentativac je s lijeve strane ubacio pak pred vrata odakle ga usamljeni Hončarenko skreće u mrežu.

Litvanski prvaci su samo 13 sekundi kasnije na sličan način povećali razliku. Na sceni je bila “češka veza”. Klinecky je osvojio pak u srednjoj trećini te je po lijevom krilu ušao u napadačku trećinu gdje ostavlja pak za Machalu. Napadač domaćih s lijevog krila pronalazi usamljenog
Machača pred vratima koji postiže pogodak. Kaunas je iskoristio uzdrmanost “veprova” za nastavak ofenzive. Položaj Zagrepčana se dodatno pogoršao isključenjem Novotnog u sedmoj minuti. Suškov je tijekom isključenja sa zadrškom gađao slijeva no Troha se nije dao iznenaditi. Poslije par promašaja svojih suigrača Gusevas je udarcem s plave linije zaposlio vratara “crvenih”. Žukauskas je u nastavku napada zaprijetio udarcem iz sredine, ali se Troha dobro snašao. Zagrebaši su na trenutak iznijeli pak iz svoje trećine no Kaunas se brzo vratio u napad. Machala je s desnog krila predao pak Klineckom na plavoj liniji koji je odigrao dupli pas sa Žukauskasom. Branič “bijelih” potom vraća pak nadesno odakle Machala gromovitim “bendijem” pogađa mrežu.

Suci su u devetoj minuti “uhvatili” domaće s viškom igrača na ledu pa je Zagreb napokon mogao predahnuti, a možda čak i zaprijetiti protivničkim vratima. Fizički i klizački nadmoćniji Kaunašani su u potpunosti onemogućili bilo kakvu prijetnju svojim vratima. “Bijeli” su u par navrata zaprijetili vratima Zagreba, ali su njihovi udarci bili neprecizni. Domaći su se u 12. minuti vratili u napad pa je Troha bio na iskušenju kad mu je Grybauskas pucao iz sredine. Besposleni Pisarenko je u 12. minuti napokon upisao obranu poslije udarca Keglja s plave linije. Kaunas se brzo vratio u napad pa je Gusevas u 13. minuti zaprijetio “varaždincem”, ali Troha se nije dao iznenaditi. Domaći su u 16. minuti još jednom izigrali Zagrebovu obranu. Grybauskas je izveo slalom kroz protivničku trećinu i s desnog krila odigrao dupli pas s Eklundom na plavoj liniji. Grybauskas je potom otklizao nalijevo i spustio pak do Suškova koji iz kuta ubacuje pak u sredinu odakle
Bakus udarcem iz prve postiže zgoditak.

Pritisak Kaunasa nije popuštao. Hončarenko je malo kasnije tukao iz sredine, a na odbijancu je bio najbliži Ružnikov no Troha je oba puta bio siguran. Žukauskas je u nastavku akcije pokušao bekhendom iz blizine iznenaditi vratara gostiju, ali bez uspjeha. “Bijeli” su novi pogodak postigli u 17. minuti. Gusevas je sa svoje plave linije dijagonalom pronašao
Hončarenka na plavoj liniji. Napadač domaćih se sjurio prema vratima i udarcem iz blizine zakucao pak pod prečku. Prekršaj Jarčova u 18. minuti dao je Kaunasu veliku priliku povećati razliku. Troha je uspješno zaustavio projektil Gusevasa s plave linije. Domaći su ipak bili zadovoljni visokim vodstvom pa su malo opuštenije odigrali s igračem više tako da Troha nije više imao priliku intervenirati. Posljednja je minuta protekla bez uzbuđenja pa se na prvi odmor pošlo s nedostižnih pet golova razlike u korist Kaunasa.

Domaći su povećali prednost već u prvoj minuti nastavka susreta. Ružnikov je poveo napad te uposlio Gabduljina koji je jurio po desnom krilu. Branič “bijelih” je na plavoj liniji ostavio pak za Hončarenka koji puca prema golu. Kegalj je blokirao udarac, ali pak dolazi do Gabduljina koji udarcem iz sredine pogađa mrežu. Kaunas je nastavio s pritiskom pa su se prigode nizale pred vratima Zagreba. Troha je u 22. minuti zaustavio udarac Machale iz sredine. Zagrebaši su uzvratili jednim od rijetkih “izleta” u protivničku trećinu. Filip Svjetličić se našao sam pred vratima no Pisarenko je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Pokušao je Svjetličić odmah potom i “varaždincem” no vratar “bijelih” je bio na mjestu. Jarčov se minutu kasnije također našao u prilici i pucao bekhendom iz sredine, ali bez uspjeha. Bruno Zovko je u 25. minuti tukao iz daljine no Pisarenko je bio spreman.

Srketić je malo kasnije napravio prekršaj, ali je isključenje sa zadrškom potrajalo do 26. minute u kojoj je Klinecky tukao iz sredine, a Troha uspješno zaštitio svoja vrata. Gusevas je u igri s igračem više prvi zaprijetio udarcem s plave linije. Domaći su nastavili s brzim kombinacijama u napadačkoj trećini, ali su se rijetko odlučivali na udarac, a tada bi u pravilu promašivali vrata. “Bijeli” su bili puno opasniji kad su se snage opet izjednačile. Ivaščenko je u 28. minuti poveo protunapad i dao pak nalijevo za Bakusa koji ga odmah vraća u sredinu k jurećem Grybauskasu. Napadač Kaunasa je uklizao u napadačku trećinu i pao, ali ne prije nego što je dao pak nalijevo za Bakusa koji iz lijevog kuta vraća pak u sredinu odakle je
Grybauskas poslije driblinga pogodio mrežu. Načeti domaćih nisu jenjavali, ali je postajalo razvidno da su se “bijeli” donekle opustili.

Kaunas je novi pogodak postigao u 30. minuti poslije greške zagrebaša u svojoj trećini. Hončarenko je uzeo slobodni pak u desnom kutu i vratio ga do Ružnikova koji izlazi pred vrata. Troha je zatvorio vrata pa je Ružnikov prebacio pak na drugu stativu odakle je
Žukauskas ubacio pak u nebranjeni dio mreže. Muke po Zagrebu su se nastavile u 31. minuti. Gabduljin je iz svoje trećine dugim dodavanjem kroz sredinu “izbacio” Grybauskasa samog pred gol i pak se ponovo zakoprcao u mreži. Uslijedilo je svojevrsno zatišje tijekom kojeg nije bilo značajnijih prigoda. “Bijeli” su ponovo ozbiljnije zaprijetili tek u 34. minuti udarcem Suškova s plave linije. Hončarenko se malo kasnije probio pred vrata, ali mu nije pošlo za rukom svladati Trohu. Trener Kaunasa odlučio je šest minuta prije završetka trećine povući Pisarenka i između vratnica postaviti pričuvnog vratara Petiula. U istom prekidu igre je nakon duljeg vijećanja isključen Žukauskas zbog prekršaja nad Jovićem koji je zbog težine udarca morao napustiti igru.

Kaunas je bez poteškoća odradio dvije minute kazne nakon čega se vratio u napad. Hončarenko je u 37. minuti tukao s plave linije, a u nastavku akcije Ružnikov se našao iza gola odakle je uposlio Žukauskasa koji puca iz blizine no Troha je bio na mjestu. Ružnikov je malo kasnije napravio prekršaj pa je Zagreb tri minute prije kraja trećine ponovo dobio prigodu za počasni pogodak. Međutim, “bijeli” nisu dopustili Zagrepčanima ni najmanju priliku ugroziti Petiulova vrata. Upravo suprotno, Grybauskas je u 39. minuti izašao sam pred gol no Troha je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Grybauskas je u nastavku akcije iz desnog kuta ubacio pak pred vrata odakle ga skreće Suškov no Troha je bio na mjestu.Alić je tek u završnici igre s igračem više uspio udarcem s plave linije zaprijetiti vratima Kaunasa. Posljednju prigodu u trećini imali su “bijeli”. Žukauskas je desetak sekundi prije drugog odlaska na odmor pucao iskosa s desne strane, ali se Troha nije dao iznenaditi. Zagreb je već nakon pola utakmice zaostajao devet golova i sreća je da su domaći “digli nogu s gasa”, jer bi se ionako težak poraz, pretvorio u pravi potop.

Budući da ishod dvoboja odavno nije bio u pitanju, priliku za nastup na početku zadnje trećine dobio je i pričuvni vratar Zagreba, Bujanić. Novi čuvar mreže upisao je prvu obranu već u 41. minuti poslije udarca Klineckog s plave linije. Na drugoj strani je pokušaj Hrvoja Zovka iz blizine zaustavio Petiul. Suparnici su nastavili s obostrano otvorenom igrom u kojoj su domaći bili nešto aktivniji no prigoda za pogotke gotovo da nije bilo. Rijetki udarci bili su neprecizni pa su završavali pored vrata ili u bloku. Zatišje je prekinuto tek u 48. minuti u kojoj je Ivaščenko opalio iz sredine, a Bujanić odličnom obranom sačuvao svoju mrežu. Nekadašnji napadač Celja je u nastavku akcije nastradao, jer mu se lice našlo na putu paku koji je Srketić bekhendom pokušao ispucati iz trećine. Bujanić je minutu kasnije spriječio i Ružnikova koji je pucao iz neposredne blizine. Pak se ipak desetak sekundi kasnije našao u Zagrebovoj mreži.

Suškov je na sredini zaustavio protunapad “crvenih”, a pak je preuzeo Hončarenko koji s desnog krila prebacuje pak poprijeko do Žukauskasa koji ga bekhendom iza leđa ostavlja Ružnikovu. Napadač “bijelih” je prebacio pak na drugu stativu do usamljenog
Hončarenka koji skreće pak u mrežu za hat trick. Postignuti pogodak nije utjecao na vidljivo laganiji tempo igre. Na novu prigodu valjalo je sačekati do 52. minute u kojoj je Bujanić obranio udarac Čyvasa s desne strane. Vratar gostiju je bio uspješan i malo kasnije kad je Gusevas pokušao izvesti “varaždinca”. Kaunas je u 54. minuti postigao još jedan pogodak. Klinecky je poveo napad po lijevoj strani, a potom dijagonalom prebacio pak na desno krilo. Tu se našao Machač koji je pričekao da se njegovi suigrači postave u napad, nakon čega pronalazi Klineckog u sredini koji preciznim udarcem pogađa mrežu. “Bijeli” su mogli povećati razliku već u idućoj minuti. Eklund je iz svog desnog kuta dugim dodavanjem “izbacio” Bakusa samog pred gol no mladi napadač je pogodio stativu.

Srketić je na drugoj strani pokušao iznenaditi vratara bekhendom iza leđa iz neposredne blizine. Kaunas se ubrzo vratio u napad gdje je Semenenko udarcem sdesna u 56. minuti natjerao Bujanića na još jednu obranu. Mladi vratar je minutu kasnije speriječio i Hončarenka u njegovom pokušaju iz neposredne blizine. Zagreb je uzvratio u 58. minuti udarcem Hrvoja Zovka iz sredine. Bujanić na drugoj strani brani isti takav pokušaj Machača. Posljednju prigodu na utakmici imao je Vedlin koji je gađao bekhendom s lijevog krila no Petiul je bio na mjestu. Kaunas je visokom pobjedom najavio pohod na prvo mjesto za koje će se boriti protiv estonskog predstavnika Pantera. Litvansku momčad čine profesionalci koji možda nisu igrači za elitnu skupinu ili diviziju IA, ali su još uvijek razred iznad hrvatskih amatera čija reprezentacija igra u diviziji IIA. Zagrebaši su se držali koliko su mogli, iza sebe su imali i pripremnu utakmicu sa Siskom, ali hokej je izrazito nepravičan sport u kojem je fizički, klizački, tehnički i taktički slabijoj ekipi izrazito teško nadjačati nadmoćnog suparnika kakav je Kaunas u svakom pogledu bio.